Nové vize Elona Muska: Osídlíme Mars, Měsíc a nahradíme dálkové lety raketami

Elon Musk dnes v plánovaném vystoupení mluvil o nových plánech a vizích souvisejících s vesmírným programem jeho společnosti Space X. Loni na stejném místě představil svou vizi kolonizaci Marsu, letos své vize zpřesnil a přišel i s dalšími návrhy.

Osídleme měsíc

Ještě před začátkem svého projevu zveřejnil Musk na svém twitterovém účtu fotku velké rakety stojící na základně na povrchu Měsíce. To znamená změnu v jeho plánech a vizích, neboť původně o kolonizaci Měsíce vůbec neuvažoval a upřednostňoval kolonizaci Marsu. Měsíc podle něj není dost velký, aby mohl pojmout větší množství lidí.

Moon Base Alpha

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Tato změna by mohla také souviset s tlakem ze strany administrativy Donalda Trumpa a vlády USA. O návrat na Měsíc mají zájem nejen Spojené státy, ale na projektu by se ráda podílela Čína a Rusko, stejně jako mnoho soukromých firem.

 

Kurz směr Mars stále platí

S možnou kolonizací Měsíce Musk však neopouští svou původní myšlenku, která se týká kolonizace naší nejbližší planety. Musk by rád většinu zdrojů společnosti Space X investoval do interplanetárního systému s kódovým označením BFR (Big Falcon Rocket, mezi fanoušky se někdy říká Big Fu**ing Rocket a jde zřejmě o vědomou aluzi ze strany konstruktérů rakety. Odkazuje na populární hru Doom, která se odehrávala v prostředí Marsu).

Při prvním představení kolonizace Marsu uvedl Musk rok 2024 jako termín, od kterého by mohly lidské posádky začít létat na Mars. V letošním roce doplnil, že by rád do roku 2022 vyslal směrem k Marsu dvě velké nákladní lodě ITS. Jejich vývoj je však teprve na počátku a zmíněný termín se nezdá být úplně reálný.

Ve vesmírném programu společnosti SpaceX dochází v některých oblastech ke zpoždění, v roce 2013 měla do vesmíru vyletět raketa Falcon Heavy, avšak dosud se to nestalo. V letošním roce měla směrem k mezinárodní vesmírné stanici odstartovat loď s lidskou posádkou, ani tento termín se zřejmě nepodaří dodržet a SpaceX pošle prvního člověka do vesmíru až příští nebo přespříští rok.

Cesta Země – vesmír – Země

Další významnou novinkou, s níž společnost SpaceX do budoucna počítá, je přeprava cestujících speciálními raketami, která by měla nahradit a nebývale zrychlit dálkové lety. Podlé této vize by měla BFR schopná odstartovat z plovoucí podložky zajišťovat dopravu mezi velkými městy tak, že vynese cestující na oběžnou dráhu, její palivová část se oddělí a odletí zpět, zatímco kabina bude pokračovat dál na cestě k cílové destinaci. Díky tomuto systému by se cestující měli dostat do 60 minut kdekoli po planetě Zemi.

I toto je zatím jen vize, protože BFR zatím nebyla postavena, avšak na jejím vývoji by se mělo začít v nejbližší době pracovat. Otázkou samozřejmě zůstávám, jak by takové cestování bylo pohodlné a jak by rakety zvládaly přistání s kabinou plnou cestujících.

Zdroj: cnet.com, theverge.com