Foto: Unsplash

Nové zásady YouTube umožňují požádat o odstranění AI obsahu, pokud využívá vaši podobiznu

YouTube minulý měsíc v tichosti přidal nové zásady, které umožňují požádat o odstranění obsahu generovaného umělou inteligencí, v němž je použita vaše podobizna. Nové zásady o porušování soukromí umožňují označit videa, která používají umělou inteligenci ke změně nebo vytvoření syntetického obsahu, který vypadá nebo zní jako vy.

YouTube uvádí, že o odstranění rozhoduje několik faktorů, včetně toho, zda je obsah pozměněný nebo syntetický (a zda je jako takový zveřejněn), snadno identifikovatelný jako dotyčná osoba nebo realistický. Společnost také zváží, zda by obsah mohl být považován za parodii nebo satiru. Dalším faktorem je, zda zobrazuje veřejnou osobu (nebo jinou známou osobu), která se dopouští nějakého neakceptovatelného chování, jako je zločin, násilí nebo podpora produktu či politického kandidáta.

Nová politika spadá pod porušování ochrany soukromí na YouTube, nikoliv pod zavádějící obsah. Společnost nyní ve většině případů vyžaduje reklamaci první stranou. Nejvýznamnějšími výjimkami jsou případy, kdy je osoba nezletilá, nemá přístup k počítači nebo je po smrti. YouTube poskytne údajnému porušovateli 48 hodin na to, aby na stížnost reagoval. Pokud ji během této lhůty odstraní, je případ uzavřen. Pokud ne, YouTube ji přezkoumá.

Dokumentace objasňuje, že odstranění znamená úplné odstranění (a odstranění jména a osobních údajů dané osoby z názvu, popisu a případných značek). Další možností je rozmazání obličejů. Vysvětluje se zde také, že není dovoleno klip učinit soukromým, protože by to umožnilo autorovi příspěvku klip opět snadno zveřejnit.

Zdroj: engadget.com