Nový AI model OpenAI je záměrně pomalejší
Společnost OpenAI představila svůj nejnovější model umělé inteligence s názvem o1, který podle tvrzení společnosti dokáže provádět složité racionální úlohy efektivněji než jeho předchůdci. Vydání přichází v době, kdy OpenAI čelí rostoucí konkurenci v závodě o vývoj sofistikovanějších systémů umělé inteligence.
Společnost OpenAI na svých webových stránkách uvedla, že o1 byl vycvičen tak, aby strávil více času přemýšlením o problémech, než na ně odpoví, podobně jako člověk. „Tréninkem se [modely] učí zdokonalovat svůj proces myšlení, zkoušet různé strategie a rozpoznávat své chyby,“ dodává.
OpenAI předpokládá, že nový model budou využívat výzkumní pracovníci ve zdravotnictví k anotaci dat z buněčného sekvenování, fyzikové k vytváření matematických vzorců a vývojáři softwaru.
Současné systémy umělé inteligence jsou v podstatě složitými generátory automatického doplňování, které vytvářejí odpovědi pomocí statistik, místo aby skutečně přemýšlely, což znamená, že jsou méně inteligentní, než se zdá.
Společnost o o1 tvrdí, že se vrací zpět na startovní čáru s novým typem AI modelu, který je navržen tak, aby se skutečně zapojil do komplexního řešení problémů a logického myšlení. V příspěvku na blogu, kde je nový model podrobně popsán, společnost OpenAI uvádí, že si vede podobně jako studenti doktorského studia při řešení náročných srovnávacích úloh z fyziky, chemie a biologie a vyniká v matematice a kódování. Například její současný vlajkový model GPT-4o správně vyřešil pouze 13 % úloh v kvalifikační zkoušce pro Mezinárodní matematickou olympiádu ve srovnání s modelem o1, který vyřešil 83 % úloh.
Nový model však neobsahuje funkce, jako je prohlížení webových stránek nebo možnost nahrávat soubory a obrázky. A ve srovnání s GPT-4o je výrazně pomalejší při zpracování zadání. A přestože má o1 delší dobu na zvážení svých výstupů, nevyřešil problém halucinací (tedy informací, které si AI vymyslí).
o1 je stále v počáteční fázi a OpenAI ji zpřístupňuje pouze platícím zákazníkům ChatGPT s omezením, kolik otázek modelu mohou týdně položit. Kromě toho OpenAI uvádí na trh také o1-mini, zmenšenou verzi, která je podle společnosti efektivní zejména při kódování.
Zdroj: engadget.com