Nový algoritmus strojového učení dokáže vytvořit falešné video na základě jediné fotografie nebo obrazu

Deep fakes, nebo li falešná videa jsou jednou z dezinformačních hrozeb moderního internetu. Díky algoritmům strojového učení dokáže počítačový program vygenerovat z fotografií dostatečné množství vizuálních dat a složit z něj video, ve kterém může dotyčný říci nebo udělat to, co se nikdy nestalo. Obecně se mělo za to, že pro tvorbu takového falešného videa je nutné mít relativně velké množství fotografického materiálu. Jak se však ukazuje, ani toto omezení už neplatí.

Výzkumný tým ze AI Centra společnosti Samsung představili metodu, která je schopná pracovat s minimálním množstvím obrázků, v limitním případě i s jedním. Využívají k tomu kombinaci obrázku a základního modelu lidské tváře, který využívá ty nejvýraznější rysy (tvar brady, ústa, očí, nosu, atd.). Tento model byl vytvořen pomocí 7000 fotografií a videí a slouží jako podklad pro práci s konkrétním obličejem.

Stále platí, že čím více fotografií má algoritmus k dispozici, tím je schopný vytvořit kvalitnější video. Zároveň otevírá algoritmus nové možnosti, jak ukazuje prezentační video, které jeho tvůrci ukázali. Dokáže totiž rozpohybovat a rozmluvit portréty Mony Lisy, nebo fotografie Alberta Einsteina či Fjodora Dostojevského.

Při bližším zkoumání jednotlivých videí, je vidět, že byla vytvořena uměle. Například okolí kolem jednotlivých postav je rozostřené. Jedná se však o základní algoritmus. Kombinace více nástrojů, které by dokázaly falešné video uhladit a vylepšit, aby následně vypadlo více realisticky.

Zdroj: vice.com