Nový čip zvýší přesnost mobilní navigace

Přístroje s lokalizací GPS se za posledních 10 let staly součástí každodennosti většiny z nás. Jejich služby používáme v autě, na kole i při pěších procházkách městem. Přesnost těchto přístrojů je v současnosti udávána v řádech metrů. To by se však v brzké době mohlo změnit v souvislosti s představením nového dvoukanálového přijímače GNSS Broadcom BCM47755, který je určen pro aplikace LBS (location-based service).

Dvoukanálová technologie přináší řadu výhod. Přijímač je díky ní schopný zpracovávat signály ve dvou frekvenčních pásmech, což mu poskytne výrazné zpřesnění lokalizace. Její odchylka se bude pohybovat v řádu centimetrů. Spotřeba energie se oproti jednopásmovým čipům sníží o 50 procent, takže přístroje vydrží zapnuté po delší dobu.

Všechny tyto přínosy budou využity v nové generaci aplikací. Nově bude navigace schopná automobily a motocykly navigovat bez problémů na úrovni jízdních pruhů, díky čemuž bude přesně schopná říct, do jakého pruhu je nejlepší se v danou chvíli zařadit.

Přibude také více podporovaných satelitních systémů, kromě GPS je pro Evropany nejzajímavějším systémem Galileo. Použití několika na sobě nezávislých systémů bude mít za následek snížení případné chyby v měření, což opět o něco zvýší přesnost. Podporovány jsou i další systémy určování polohy jako jsou ruský GLONASS, čínské BeiDou (BDS), japonský regionální navigační systém QZSS.

Zvýšenou přesnost bude kromě klasické navigace, která je realizovaná formou mapa a hlasových instrukcí, využívat i další moderní technické výdobytky. Přesnější poloha zajisté pomůže autonomním vozidlům, jejichž jízda je na přesné pozici přímo závislá, podobně je to s drony a také s mobilní verzí virtuální reality (AR). Čip by se měl kromě mobilů a tabletů objevit také například ve fitness náramcích a osobních trenérech.

Zdroj: broadcom.com