Zdroj: Wikimedia Commons

Nový francouzský zákon bude vyžadovat instalaci solárních panelů na parkovištích

V roce 2020 byla Francie jediným státem Evropské unie, který nesplnil své závazky v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie, stále totiž spoléhal především na jadernou energii. Nyní francouzský senát schválil návrh zákona, který by měl tuto hodnotu výrazně zvýšit – požaduje, aby parkoviště s minimálně 80 místy byla pokryta solárními panely.

Parkoviště s 80–400 místy budou mít od července 2023 pět let na to, aby se přizpůsobila požadavkům. Větší parkoviště  pak budou mít méně času, pouze tři roky od stejného data. Ve všech případech musí být alespoň polovina plochy parkoviště pokryta solárními panely. Vláda tvrdí, že plán, který je zaměřen především na parkoviště u dálnic a hlavních silnic, by mohl generovat až 11 gigawattů, tj. ekvivalent deseti jaderných reaktorů.

Existuje několik významných výjimek. Pokud mají venkovní parkoviště „technická, bezpečnostní, architektonická, památková a environmentální omezení,” může se na ně zákon nevztahovat. Požadavku se mohou vyhnout také parkoviště zastíněná stromy alespoň na polovině své plochy, stejně jako parkoviště pro nákladní automobily. A konečně, pokud instalaci panelů „nelze splnit za ekonomicky přijatelných podmínek” (což může zahrnovat širokou škálu scénářů), rovněž může být splnění požadavku diskutováno.

Není jasné, jak budou provozovatelé parkovišť za tyto instalace platit, ani jakou finanční pomoc jim vláda poskytne. Přesto to vypadá jako dobré využití parkovišť, protože poskytne stín pro auta a změní to, co je obvykle trnem v oku, na… ekologičtější trn v oku.

Parkoviště pokrytá solárními panely zatím nejsou tak běžná, jedním z největších příkladů je parkoviště belgické zoo. Jeho 7 000 parkovacích míst je ze 70 % pokryto 62 000 nadzemními solárními panely, které vyrábějí až 20 megawattů energie – mnohem více, než je pro zoo potřeba.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.