Zdroj: pikist.com

Nový kodek slibuje snížení dat potřebných k přenosu 4K a 8K záznamů na polovinu

Kodek je jedním ze základních kamenů videa, o němž většina běžných uživatelů vlastně ani neví. Jedná se o způsob, jakým je daný video obraz uložen v datech a určuje celou řadu důležitých parametrů, jako je velikost nebo výsledná kvalita videa. Německý institut Fraunhofer Heinrich Hertz ohlásil v těchto dnech novinku v tomto odvětví kodek H.266. Na jeho vývoji se podílela celá řada velkých technologických společností jako Apple, Microsoft, Qualcomm, Ericsson, Intel nebo Huawei.

Klíčovou výhodou tohoto kodeku je možnost komprese, kterou nabízí. Záběry videa ve vysokém rozlišení totiž dokáže v porovnání se stávajícími kodeky ukládat do polovičního množství dat. To se hodí především pro živé přenosy z míst, kde je horší mobilní datové pokrytí.

Určitou nevýhodou je fakt, že může trvat poměrně dlouho, než se podaří nový kodek zavést do praxe. Nejefektivnější využití kodeku přinesou čipy, které jej budou mít implementovaný přímo v sobě. Ty se však v zařízeních objeví až za další dobu. Kodek bude možné využít i dnes, avšak bude to vyžadovat proces překódování, který je poměrně náročný na výkon procesoru.

Využití kodeku H.266 umožní uložení 90minutového videa ve formátu 4K do 5 GB dat. Dnešní kodek H.265 uloží stejné video do 10 GB dat. Kodek byl navržen s ohledem na přicházející 8K videa. Výzkumy ukazují, že aby je bylo možné živě přenášet, musí připojení dosahovat stabilního uploadu 85 mb/s, což rozhodně není pro všechny dostupné. Kodek H.266 by snížil nároky na přijatelnějších 40–50 Mb/s.

Zdroj: bbc.com