Foto. se svolením Silicon Labs

Nový malý čip byl použit při vývoji snímače slin, který lze připevnit na zub

Miniaturizace technologií je pro výrobce nositelných zařízení obrovskou výzvou a zároveň nutností – čím menší je zařízení, tím lépe se nosí. Největším problémem je, že malé rozměry obvykle znamenají také velmi slabou výdrž baterie.

Společnost Silicon Labs ale doufá, že její nejnovější čipová sada xG27 je dostatečně malá a energeticky úsporná, aby motivovala výrobce k novým nápadům v oblasti zdravotnické techniky.

Podle Silicon Labs čipová sada xG27 zahrnuje dva čipy BG27 a MG27. Oba jsou postaveny na procesoru ARM Cortex M33, ale BG27 se zaměřuje na Bluetooth, zatímco MG27 podporuje Zigbee a další protokoly. Pokud jde o to, jak jsou tyto čipy malé, SoC xG27 se mohou pochlubit rozměry od 2 do 5 mm čtverečních. Ačkoli se nejedná o nejmenší Bluetooth čip na světě, mluvčí Silicon Labs Sam Ponedal prozradil, že rozdíl je jen ve zlomcích milimetru.

Zajímavé je, že BG27 se v současné době používá k vývoji skutečného produktu, a to nositelného diagnostického snímače slin. Společnost Lura Health, která toto zařízení vyvíjí, uvedla, že senzor je dostatečně malý na to, aby se dal přilepit na stoličku v ústech. Ze slin lze velmi dobře monitorovat zdravotní stav pacienta. Novinka podle Lura Health již prý čeká na schválení FDA, pokud by ke schválení došlo, mohli bychom se senzoru dočkat za 12–18 měsíců.

Uvedené čipy mají potenciál být použity také v lékařských náplastech, jako kontinuální monitory glukózy v krvi či nositelná EKG. Umí totiž pracovat s napětím pouhých 0,8 V a dokáží se přepnout do režimu, který dále snižuje spotřebu energie, pokud zařízení není používáno.

Zdroj: theverge.com