Foto: se svolením Oxford University

Nový materiál pohlcující světlo dokáže proměnit jakýkoli předmět v solární panel

Vědci z Oxfordské univerzity pravděpodobně vyřešili jednu z největších překážek k masovému využití solární energie. Vědci z katedry fyziky této univerzity totiž vytvořili ultratenkou vrstvu materiálu, kterou lze aplikovat na vnější stranu jakýchkoli předmětů s přístupem slunečního světla namísto objemných solárních panelů na bázi křemíku.

Ultratenká a pružná fólie je složena z vrstev perovskitu pohlcujících světlo, které mají tloušťku jen něco málo přes jeden mikron. Nové materiály jsou také 150krát tenčí než tradiční křemíkové destičky a mohou produkovat o 5 % vyšší energetickou účinnost než tradiční jednovrstvá křemíková fotovoltaika, uvádí se v prohlášení vydaném Oxfordskou univerzitou.

Dr. Shauifeng Hu, postdoktorand na katedře fyziky v Oxfordu, se domnívá, že tato technologie by mohla umožnit fotovoltaickým zařízením dosáhnout mnohem vyšší účinnosti, přesahující až 45 %.

Tento nový přístup k technologii solární energie by také mohl snížit náklady na solární energii. Díky své tenkosti a flexibilitě je totiž lze aplikovat téměř na jakýkoli povrch. To snižuje náklady na výstavbu a instalaci a mohlo by zvýšit počet solárních farem vyrábějících udržitelnější energii.

Tato technologie je však stále ve fázi výzkumu a univerzita se nezmiňuje o dlouhodobé stabilitě nově navržených perovskitových panelů. Zvýšení účinnosti solární energie z 6 na 27 % během pěti let je působivý výkon, ale podle amerického ministerstva energetiky byla stabilita vždy omezená ve srovnání s fotovoltaickou technologií. Studie z roku 2016 ve vědeckém časopise Solar Energy Materials and Solar Cells rovněž uvádí, že perovskit může poskytovat účinnou a levnou výrobu energie, ale má také nízkou stabilitu vůči vlhkosti.

Zdroj: engadget.com