Nový robot ruské společnosti Kalašnikov se stal terčem posměchu

Ruský zbrojařský koncern Kalašnikov představil na moskevské vojensko-technické výstavě Army 2018 (Armija 2018) koncept bojového robota s pracovním názvem Igorek. Na první pohled neprakticky velký a zastarale působící stroj vyvedený ve zlaté barvě se stal na sociálních sítích terčem posměchu.

Igorek měří na výšku necelé 4 metry, váží 4,5 tuny a je navržen na plnění nejen bojových, ale i technických úkolů. Svými „klepety“ údajně dokáže manipulovat s různými předměty a nosit v nich i zbraně. Jeho kabina má pancéřové sklo, které pilota chrání před kulkami, sutinami a dalšími nebezpečnými předměty.

Podle generálního ředitele společnosti Vladimira Dmitrijeva je robot jedním z nejatraktivnějších nových modelů výstavy a má sloužit jako demonstrace směru, jakým se firma chce v budoucnu v odvětví robotiky vydat. Protože je robot stále ve vývoji, nechce o něm společnost zatím zveřejňovat detailnější informace.

Rusové hned po jeho představení zaplavili sociální sítě ironickými komentáři a parodickými kolážemi. Hlavně se však ptají, proč v době, kdy se roboti zmenšují a jejich tvary stále více připomínají člověka, přišel Kalašnikov s humpolácky působícím obrem, ne nepodobným robotovi ED-209 z filmu Robocop. který se zatím ani nedokáže hýbat.

Za všechny to zřejmě nejlépe vyjádřil příspěvek na Facebooku, v němž uživatel žádá ostatní, aby firmě někdo dal odkaz na stránky americké společnosti Boston Dynamics, jež vyvíjí jedny z nejpokročilejších robotů současnosti s důrazem na pohyblivost, rychlost a obratnost.

Na mezinárodní výstavě Army 2018 je k vidění 26 000 kusů vojensko-technického vybavení, zahrnujícího např. malé a velké střelné zbraně, roboty, vrtulníky, tanky nebo stíhačky. Koncern Kalašnikov zde kromě robota představil i kompaktní hybridní čtyřsedadlovou buginu OV-2, schopnou vyvinout maximální rychlost 100 km/h, nový civilní elektrický motocykl SM-1 nebo útočnou pušku AK-308.

 

 

Zdroj: bbc.com, dailymail.co.uk

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.