Nový robot společnosti Toyota dokáže dokonale napodobit lidské pohyby

Roboti už dávno nejsou neohrabané stroje, jejichž pády a neschopnost budí úsměv při sledování videí na Youtubu. Po robotovi, který dokáže plynule dirigovat orchestr a robotovi, jenž metá salta vzad, tu máme dalšího mechanického elegána. Seznamte se, toto je T-HR3, robot třetí generace společnosti Toyota.

Ladnost jeho pohybů spočívá s tom, že je plně spjat s lidský tělem. Operátor, který robota ovládá, sedí ve speciální židli a má na sobě speciální oblek, trochu připomínající exoskeleton a na hlavě VR brýle společnosti HTC. Celá tato konstrukce je dálkově propojena s robotem, takže se každý pohyb operátora, včetně pohybů prstů na ruce přenáší do robota. Díky návlekům na nohy, je možné ovládat i chůzi a další pohyby robotový nohou. Kamery umístěné na robotově hlavě umožňují operátorovi vidět skrz VR brýle okolí jeho očima a dokázat na něj reagovat.

Horní část robotova těla uvádí do pohybu 16 servomotorů, ve spodní části robotova těla je jich dalších 29. Motorika robota je natolik jemná a přesná, že dokáže manipulovat s nafouknutým balónkem. Při chůzi dokáže T-HR3 udržovat rovnováhu a nevadí mu ani náraz do překážky.

Jeho konstrukce není nikterak obrovská, měří 1,54 metru a váží 75 kilogramů. Záměr Toyoty byl vyvinout robota, který dokáže pomoci lidem v domácnosti, zdravotnických zařízeních, na staveništích, během katastrof nebo dokonce při letech do vesmíru.

„Členové týmu Partner Robot chtějí technologii T-HR3 využít k vývoji přátelských a užitečných robotů, kteří koexistují s lidmi a pomáhají jim v jejich každodenním životě,“ řekl Akifumi Tamaoki, generální ředitel robotů společnosti Toyota. V budoucnu by podle něj mohli podobní roboti výrazně přispět ke zkvalitnění života.

Pokud si budete T-HR3 chtít prohlédnout zblízka, stačí zajet na International Robot Exhibition v Tokiu, kde bude T-HR3 hvězdou výstavního sektoru Toyoty.

Zdroj: pressroom.toyota.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.