Novým snem technologických společností jsou AI agenti
Technologické společnosti věnující se umělé inteligenci stále častěji mluví o novém fenoménu – AI agentech. O co jde? Microsoft například nedávno oznámil systémy umělé inteligence Copilot, které by mohly samostatně jednat jako virtuální zaměstnanci. Také společnost OpenAI představila systém umělé inteligence GPT-4 Omni, který „vidí“, „slyší“ a „mluví“. Jednoduše řečeno, agenti umělé inteligence jsou modely umělé inteligence, které nějaký úkol vykonávají samostatně. Jdou o krok dál než jen vytvářet odpovědi jako chatboti, které známe.
Prozatím se společnosti Google, Microsoft a OpenAI snaží vyvinout agenty, kteří se dokážou vypořádat s digitálními akcemi. To znamená, že učí AI agenty pracovat s různými rozhraními API v počítači. V ideálním případě mohou mačkat tlačítka, činit rozhodnutí, samostatně sledovat kanály či odesílat požadavky.
Tito agenti ale musí nezávisle činit desítky nebo stovky rozhodnutí, což je těžké automatizovat. Například při jednání se zákazníkem, který si bude přát vrátit zakoupený produkt, bude AI agent muset naskenovat jeho e-mail a vyhledat účtenku, vytáhnout číslo a adresu objednávky, vyplnit formulář pro vrácení a provést další akce. V tomto procesu je mnoho rozhodnutí, o kterých jako lidé ani nepřemýšlíme, ale podvědomě je děláme.
Prvním krokem je naučit AI agenty provádět jednoduché digitální úkoly, později by mohli převzít i obtížnější úkoly ve fyzickém světě, v nichž by zastoupili lidské pracovníky. Někteří výzkumníci umělé inteligence se ale obávají, že jedním z budoucích problému bude nenavrhnout AI agenta tak, aby úkoly dělal příliš dobře. Byť se to může zdát jako nesmysl, panují obavy, že příliš odhodlaní agenti umělé inteligence by mohli znamenat zkázu pro lidskou civilizaci.
Pokročilé agenty s umělou inteligencí sice ještě nemáme, ale v současnosti jde o cíl mnoha velkých i malých společností zabývajících se umělou inteligencí. Přestože prozatím to zní jako sci-fi, již nyní se vynakládají miliardy dolarů na to, aby se tito agenti stali realitou.
Zdroj: gizmodo.com