Foto: se svolením Nvidia

Nvidia a AMD přinesou funkce umělé inteligence Copilot Plus od Microsoftu do herních notebooků

Společnosti Nvidia a AMD se chystají uvést na trh herní notebooky, které budou obsahovat funkce AI Copilot Plus, jež Microsoft oznámil pro notebooky poháněné Qualcommem. Na právě proběhlé akci Computex Nvidia krátce naznačila, že se chystají notebooky RTX AI PC od společností Asus a MSI, které budou obsahovat funkce Copilot Plus PC.

„Nově oznámené notebooky RTX AI PC od společností ASUS a MSI jsou vybaveny grafickými procesory až GeForce RTX 4070 a energeticky úspornými systémy na čipu s funkcemi Windows 11 AI PC,“ uvádí Nvidia v příspěvku na blogu. Nvidia potvrdila, že tyto notebooky budou vybaveny nejnovějšími procesory Strix od AMD, zároveň ale také naznačila, že první počítače s technologií AMD Copilot Plus by nemusely při uvedení na trh disponovat AI funkcemi od Microsoftu.

„Tyto počítače s umělou inteligencí se systémem Windows 11 obdrží bezplatnou aktualizaci s funkcemi Copilot+, až bude k dispozici,“ uvádí Nvidia v příspěvku na blogu. To naznačuje, že Microsoft možná není připraven spustit funkci Recall a další funkce systému Windows s umělou inteligencí na čipech AMD, nebo že by mohlo existovat určité období exkluzivity pro systém Windows na hardwaru poháněném technologií Arm Qualcomm, který bude uveden na trh 18. června.

Společnost Nvidia také spolupracuje se společností Microsoft na základních modelech umělé inteligence, které jsou zabudovány do systému Windows 11. „Spolupráce poskytne vývojářům aplikací snadný přístup přes rozhraní pro programování aplikací (API) k malým jazykovým modelům (SLM) akcelerovaným GPU, které umožňují funkce rozšířeného vyhledávání (RAG), jež běží na zařízeních poháněných systémem Windows Copilot Runtime,“ uvádí Nvidia.

Microsoft Windows Copilot Runtime je navržen tak, aby vývojářům usnadnil přidávání funkcí využívajících umělou inteligenci do jejich aplikací při využití hardwaru NPU pro akceleraci těchto funkcí nebo GPU od Nvidie.

Bude zajímavé sledovat, jakým směrem se tato bitva o umělou inteligenci na PC bude vyvíjet.

Zdroj: engadget.com