Zdroj: twitter.com

Nvidia představí své nové grafické karty RTX 30 pro notebooky

Společnost Nvidia se v rámci letošního ročníku CES 2021, který se koná online, zaměří na hry a herní grafiku. Chystané novinky představí v rámci vlastní tiskové konference GeForce RTX: Game On, která se bude konat již 12. ledna v 18 hodin našeho času. Kromě jiného se na ní dočkáme také uvedení dlouho očekávaných (a stejně tak dlouho vášnivě diskutovaných) nejnovějších grafických karet pro přenosné počítače.

Nvidia na svém twitterovém účtu zveřejnila krátkou upoutávku k akci, v níž můžeme spatřit jak notebook, tak i grafické karty, jejichž spojení v jednom videu přináší jediný závěr – již brzy bychom se měli dočkat nových desktopových GPU, včetně RTX 3060 s 6 GB RAM, 3070 Max-Q s 8 GB paměti a pravděpodobně i vlajkové lodi RTX 3080 Max-Q se 16 GB RAM. Kromě toho se společnost pravděpodobně pochlubí také grafickou kartou non-Ti RTX 3060 pro stolní počítače.

Nové karty těží z architektury Ampere, díky čemuž nabízejí vynikající výkon, mohou se pochlubit také rychlejší technologií ray tracing a disponují také podporou technologie Resizable BAR (Base Address Register), která zlepšuje komunikaci mezi CPU a GPU. Vzhledem k tomu, že již stávající čipy RTX 30 jsou natolik technicky schopné, u novinky může jít pouze o softwarové povolení této funkce.

Každopádně existuje ještě řada otázek, na které neznáme odpověď, a budeme si proto muset počkat do zítřka. Velkou otázkou u nových grafických karet je například spotřeba energie, která je daní za vysoký výkon.

Zdroj: engadget.com