Nvidia představila grafickou kartu RTX 2060 a novou generaci grafických karet pro přenosné počítače

Se začátkem nového týdne v USA odstartoval každoroční veletrh CES. V rámci jeho programu za sebou máme také první velkou tiskovou konferenci, o kterou se postaral největší výrobce grafických karet, společnost Nvidia. Průvodcem během celého programu byl její CEO Jensen Huang a přinesl hned několik novinek na něž se v nejbližší době můžeme těšit.

Nvidia RTX 2060 ray-tracing za 349 dolarů

Asi největší hvězdou celé show se stala grafická karta střední třídy RTX 2060. U ní je nejzajímavější skloubení cenovky a vysokého výkonu. Jedná se o grafickou kartu, která bude podporovat technologii ray-tracing (jejíž podpora se v letošním roce snad začne ve hrách objevovat hojněji). Základem výkonu RTX 2060 je čip s 52 biliony tranzistorů FLOP, 6 GB paměti G6. Na trhu by se měla objevit krátce po konci veletrhu CES, patnáctého ledna.

Karta by podle Huanga měla nabízet vyšší výkon než 1070 Ti a o 60 procent vyšší výkon než její přímá předchůdkyně GTX 1060. Během prezentace došlo také na demonstraci výkonu a to na „výkladní skříni“ Nvidie, hře Battlefield V. V sestavě s procesorem Core i9, dokázala karta hru rozjet s podporou ray-tracingu v rozlišení 1440p při 60 snímcích za vteřinu.

Jedná se o velmi zajímavý model, který má velký potenciál oslovit široké spektrum hráčů. Nejlevnějším modelem nové generace doposud byla karta RTX 2070 začínající na 499 dolarech. Nový model by měl být o 150 dolarů levnější, což je opravdu znatelný cenový pokles. Příchod RTX 2060 na trh by mohl přispět v většímu rozvoji technologie ray-tracing – pokud ji bude mít více hráčů, vývojáři budou ochotnější její podporu do svých her zahrnovat.

 

Vyšší výkon, nižší spotřeba i ray-tracing pro přenosné počítače

Další výraznou novinkou, která rozšiřuje dosah nové generace grafických karet společnosti Nvidia je oznámení, že se karty RTX 2080, 2070 i nová 2060 dočkají svých menších variant určených pro výkonné herní notebooky. Technologie ray-tracing tak přestane být doménou nadupaných herních desktopů a vstoupí také na pole přenosných počítačů.

https://s3.amazonaws.com/cms.ipressroom.com/219/files/20190/5c327e8c2cfac21460ac9576_geforce-rtx-20-series-laptop/geforce-rtx-20-series-laptop_dc92ca24-ea91-4e7c-aaa7-4e8f15e1a624-prv.jpgHlavním problémem, se kterým se museli při vývoji těchto karet vývojáři vyrovnat, bylo zbytkové teplo, jež karta produkuje a také vyšší náročnost na napájení. To co se dá u herního desktopu vyřešit přídavným chlazením a silnějším zdrojem, je u notebooků problém. Zatím není jasné, jak to přesně vývojáři od Nvidie vyřešili, jistotou je, že do akce povolali, stejně jako u minulé generace grafických karet technologii Max-Q.

Nové karty by měly přinést až o polovinu vyšší výkon než jejich předchůdkyně a zároveň při plném použití 2,5 x zvýšit výdrž baterie až na osm hodin. To jsou čísla, která udává společnost Nvidia, jestli to tak bude i ve skutečnosti, zatím nikdo neví.

 

G-Sync pro více monitorů

Další velkou novinkou, kterou Nvidia prostřednictvím svého ředitele oznámila je rozšíření podpory funkce G-Sync na některé vybrané monitory. Adaptivní synchronizace, která upravuje obnovovací frekvenci monitoru podle snímkové frekvence, ve které hra běží je pro mnohé hráče nepostradatelná avšak až doposud si kvůli ní museli kupovat drahé monitory, které ji podporovaly.

Nvidia se pokusila tuto funkci upravit tak, aby byla kompatibilní i s monitory, které doposud podporovali pouze FreeSync. Ze čtyř set doposud testovaných monitorů uspěli technici zatím pouze na dvanácti avšak stále pracují na stovce dalších.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.