Nvidia se snaží zvýšit dodávky grafických karet do obchodů

Nvidia podle svých slov vyvíjí velké úsilí, aby zvýšila dodávky grafických karet do obchodů. Za nedostatkem karet a jejich momentálně vysokými cenami stojí jejich skupování těžaři kryptoměn a také dělení se společnosti o omezené zdroje při výrobě pamětí GDDR5 a HBM2 s konkurenční AMD.

Nvidia to oznámila během zveřejnění finančních výsledků za 4. kvartál fiskálního roku 2018, během kterého zaznamenala rekordní příjmy ve výši 2,91 mld. dolarů. Na výsledku se z největší části podílela divize grafických karet (zhruba 84,5 procenty), zbytek připadl oblasti data center a hernímu byznysu (nárůst o 33 %). Nvidia upřesnila, že silný růst po jejích herních grafických kartách GeForce „táhli“ těžaři digitálních měn, nové hry, sezónní poptávka nebo progaming.

Během setkání s investory finanční ředitelka Nvidie Colette Kressová sdělila, že vysoká poptávka ze strany kryptotěžařů překonala očekávání společnosti. V této souvislosti dodala, že trh digitálních měn do tržeb za daný kvartál zasáhl výrazněji než v minulém čtvrtletí, nicméně podle ní je těžké nárůst kvantifikovat.

Nvidia vyslala při této příležitosti jasnou zprávu – zaměření společnosti na klíčové oblasti byznysu zůstává a „hardwarová obsluha“ trhu s kryptoměnami je jen doplňkem jejích aktivit, protože tento trh s největší pravděpodobností zůstane kolísavý. Šéf firmy Jensen Huang se nechal slyšet, že Nvidia „vyvíjí značné úsilí, aby se grafické karty dostaly k hráčům“. Pochvaloval si také, že poptávka po výkonných herních „grafikách“ je v současnosti „ohromná“ a že takovou velmi pravděpodobně zůstane po celý současný kvartál.

Huang v souvislosti s nepřiměřeně vysokými cenami grafických karet v důsledku jejich nedostatku připomněl, že cenu určují obchodníci, a že je nabádá, aby se soustředili na hráče a nikoli těžaře kryptoměn. Jak jsme před několika týdny informovali, Nvidia se snaží s obchodníky najít kompromisní řešení v podobě návrhu na prodej maximálně dvou GPU jednomu zákazníkovi.

Hitem kryptotěžařů je v těchto dnech grafická karta vyšší střední třídy GeForce GTX 1060, jejíž cena se pohybuje mezi 400–500 dolary a v českých obchodech je k dostání zhruba za 10 tisíc Kč.

 

Zdroj: polygon.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.