NVIDIA uvažuje o omezení prodeje maximálního počtu grafických karet na osobu

Svět počítačových her prochází za posledních několik let velmi zajímavým vývojem. Na jedné straně je patrný dynamický rozvoj. E-sport tedy profesionální hraní počítačových zažívá obrovský boom, multiplayerové hry jako je PUBG mají milionové hráčské základy a herní grafika se neustále zlepšuje a částečně přechází do VR.

Naproti tomu se hráčská komunita potýká s problémem, že ačkoli je na trhu kvalitní výkonný hardware, jeho cena je příliš vysoká. Na tom mají zásluhu především těžaři kryptoměny Etherneum, kteří skupují výkonné grafické karty ve velkém. Ceny některých grafických karet jsou díky vysoké poptávce více než dvojnásobné.

Na situaci nejvíce vydělávají distributoři a maloobchodníci, kteří mají cenovou politiku ve svých rukou. Naopak poškození jsou hráči, ke kterým se předražené karty vůbec nedostanou. Poškozený je i samotný výrobce. Cena jejich karet je dnes měřitelná jejich pracovním výkonem, nikoliv grafickými finesami a funkcemi jejichž vývoji se dlouhodobě věnovali. Mnoho recenzentů už rezignovalo na testy grafických karet a jejich doporučování, protože je hráči jednoduše nemají k dispozici.

V českých obchodech jsou grafické karty NVIDIE počínaje řadou GeForce 1060 s 6 GB operační pamětí beznadějně vyprodány. Některé z velkých e-shopů mají dokonce speciální kategorii hardwaru pro těžbu kryptoměn.

Společnost NVIDIA se snaží s distributory karet najít řešení v podobě dohody o maximálním počtu dvou kusů grafických karet prodaných jednomu zákazníkovi. Je však pouze na konečných obchodnících, jestli na žádost výrobce skutečně přistoupí.

NVIDIA se svou žádostí snaží trochu popíchnout hráčskou komunitu, protože i hráči jsou zákazníci a v celkovém počtu je jich rozhodně více než těžařů. Marže ve výši až 100 procent nákupní ceny, kterou si obchodníci přidávají, by mohli brát jako urážku a začít daný obchod bojkotovat.

Bude velmi zajímavé sledovat, jakým směrem se bude situace vyvíjet dále a zda se hráčské komunitě podporované výrobci podaří vymoci si svá práva nebo zvítězí jednoduchý tržní model nabídky a poptávky.

Zdroj: hothardware.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.