Nvidia zkouší nové možnosti AI- vyrábí falešné celebrity

Jednou z otázek, která nám při výkonu a možnostech současné umělé inteligence musí přijít na mysl je, za jak dlouho nás bude schopná AI dokonale oblafnout? Počítače, které dokáží porazit člověka v některé logické nebo strategické hře jsou známy delší dobu a i jejich výkon se neustále zlepšuje. Jak je to však s lidskými smysly? Kdy dokáží počítače naplno ošálit je? Na tuto otázku prozradila minulý pátek společnost Nvidia.

Ve svém článku popsala novou metodiku strojového učení, pomocí níž dokáží speciálně vyvinuté čipy vytvářet fotorealistické portréty neexistujících celebrit. Nápad s generováním falešných portrétních fotografií, které vypadají jako by zachycovaly nějakou významnou osobnost, není nový, detailnost a uvěřitelnost fotografií, které se Nvidii podařilo dosáhnout, však přesahuje veškeré dosavadní možnosti.

Pro generování obrázků byla použita metodika tzv. generativní nepřátelské sítě (GAN). Ta se využívá dvě sítě. Jednu, jejíž úkolem je vytvářet obrázky a druhou, která kontroluje, zda jsou skutečné. Obě sítě pracují najednou a kontrolní síť poskytuje generativní zpětnou vazbu. Obě sítě jsou vybaveny metodikou strojového učení, takže se jejich výkony postupně vylepšují. Podle autorů experimentu dokázal systém vytvářen nejen obličeje ale například zátiší nebo fotky krajin.

I tato metoda má pochopitelně svá omezení. Maximální rozlišení, které se systému podařilo vygenerovat je 1024 x 1024 pixelů, což je při možnostech dnešních fotoaparátů opravdu velmi málo. Systém měl navíc problémy s drobnými detaily, jako jsou třeba náušnice nebo piercingy, které nedokázal přesně rozpoznat ani generovat. Jako výchozí data pro tento experiment použila Nvidia velké množství portrétů současných celebrit.

Podobné systémy jsou obdivuhodné a ukazují nové možnosti AI. Jejich možnosti najdou využití ve reklamách, hrách nebo při postupném vylepšování technologie i ve VR. Zároveň je třeba mít uvědomit si jejich možné zneužití, například ve formě falešných profilů na sociálních sítích, nebo ve světe dezinformací obecně. Podobné možnosti už delší dobu nabízí programy jako je třeba Photoshop, avšak AI nástroje je zvládají o mnoho rychleji a snadněji.

Zdroj: research.nvidia.com, theverge.com