Foto: Unsplash

Oakland vyhlásil stav nouze v důsledku ransomwarového útoku

Městská správa kalifornského města Oakland byla 8. února zasažena ransomwarovým útokem a stále ještě pociťuje důsledky narušení bezpečnosti. Místní správa sice neuvedla podrobnosti o incidentu, například kolik peněz hackeři požadují, ale v oznámení uvedla, že město muselo vyřadit z provozu svou síť, aby útok přečkalo. To znemožnilo přístup k mnoha službám, například k webovým stránkám, které obyvatelům umožňují platit pokuty za parkování nebo daně. Mimo provoz jsou také městské systémy určené ke zpracování hlášení a vydávání povolení nebo licencí.

Vedení města sice ujišťovalo obyvatele, že telefonní linky policie a hasičské záchranné služby nebyly narušením ovlivněny, ale i přesto policejní oddělení varovalo obyvatele, že útok zpozdil reakční časy bezpečnostních složek. Policejní oddělení nyní vyzývá obyvatele, aby v případě stížností, které nejsou urgentní, podávali hlášení online. Oakland také musel uzavřít některé své budovy a nyní obyvatele žádá, aby před každou návštěvou poslali e-mail na recepci. Podle deníku San Francisco Chronicle mají obyvatelé potíže také s telefonickým spojením s městskými úřady a často bývají přesměrováváni na nahrané vzkazy.

Ve snaze zmírnit následky útoku vyhlásili 14. února městští představitelé stav nouze. To jim umožňuje urychlit nákup vybavení a materiálu potřebného k zajištění běžného chodu vládních služeb a také v případě potřeby nasadit pracovníky záchranných složek. Přestože podrobnosti týkající se útoku zůstávají nejasné, městské oddělení informačních technologií v současné době spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a přední forenzní firmou na vyšetření rozsahu a závažnosti problému.

Zdroj: www.engadget.com