Zdroj: Flickr

Obří čínský satelit začne v září pátrat po mimozemských signálech

Čína se rozhodla, že výrazně přispěje ke snaze nalézt mimozemský život. Pomoci by v tom měl obří parabolitický satelit Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) s průměrem 500 metrů. Tato obří stavba byla uvedena do zkušebního provozu v září 2016, avšak na plný výkon detekce rádiových signálů nastoupí až letos v září, protože do té doby bude probíhat upgrade, který má pomoci zamezit rušení signálu, tím by měl vstoupit do fáze plného nasazení.

Vedoucí projektu Zhang Tongjie zdůraznil, že kromě vyhledávání mimozemských signálů bude FAST využitý také pro vědecké projekty. Ty měly probíhat souběžně s pátráním po mimozemském signálu a neměly by se navzájem vyrušovat. Zhang Tongjie dodává, že nepředpokládá, že by teleskop dokázal zachytit signál pocházející od inteligentního života. Spíše půjde o signály, jež přirozeně vznikají ve vesmíru ve formě pulsarů nebo náhodných výbuchů doprovázených emisí rádiového signálu.

FAST, jehož vybudování stálo v přepočtu 4,3 miliardy korun, je tvořen soustavou 4450 panelů a podle tvaru, který může připomínat tvar trojúhelníku, získal přezdívku Boží oko.

Kromě pátrání po rádiových signálech je FAST určený k tomu, aby pátral po gravitačních vlnách a pomáhal vědcům zkoumat zákonitosti vývoje vesmíru. Očekává se, že by s jeho pomocí mohly být objeveny až tisíce nových galaxií v hlubokém vesmíru. Zajímavostí je, že pro svou velikost je celá konstrukce zahloubená v zemi.

Zdroj: engadget.com