Zdroj: cdn.pixabay.com

Obří čínský teleskop FAST bude od dubna k dispozici vědcům z celého světa

V prosinci loňského roku jsme vás informovali o zániku rádiového teleskopu Arecibo v Portoriku. Toto ikonické zařízení nebylo jediné svého druhu a ani nebylo největší. Největší sférický radioteleskop na světě je postaven v Číně, a i když má oficiální jméno FAST, přezdívá se mu Sky Eye. Svými rozměry se řadí mezi největší vědecká zařízení na světě a jen jeho parabola má průměr 500 metrů.

Oficiálně byl FAST uvedený do plného provozu v loňském roce a využívat jej zatím mohli pouze čínští vědci. Nyní se ale jedinečné možnosti tohoto teleskopu otevřou i mezinárodní vědecké obci. Podle čínské tiskové agentury Xinhua budou zahraniční vědci moci podávat žádosti o využití FASTu online od 1. dubna letošního roku a první přidělené časy jim budou dány od 1. srpna. Podle hlavního inženýra FAST Jiang Penga bude letos přiděleno globálním astronomům přibližně 10 procent časů pozorování.

Pozorování pomocí teleskopu FAST je velmi úspěšné. Za dobu jeho provozu se čínským vědcům podařilo objevit 240 pulzarů. Jeden z nejvýznamnějších byl nalezen ve hvězdokupě Messier 92. Jedná se o takzvaný milisekundový pulsar, který se točí mnohem rychleji než normální pulsary a jeho rychlost je 316,5 otáček za sekundu (18,990 ot./min), přičemž nasává hmotu ze své sousední hvězdy.

Svým výkonem a možnostmi je po pádu Arecibo Observatory v Portoriku FAST jediným zařízením svého druhu, které dokáže provádět speciální typy pozorování.

Zdroj: engadget.com