Foto: se svolením Tesla

Obří elektrický nákladní automobil Semi od Tesly je po pěti letech konečně možné předobjednat

Semi je největší elektromobil společnosti Tesla. Jedná se o velký nákladní elektromobil s celkovou nosností 36 tun. Poprvé byl tento model představen již v roce 2017 společně s druhou generací Roadsteru. Nyní – po několika odkladech – Tesla konečně přijímá předobjednávky. Přičemž zájemci musejí nejdříve složit zálohu 20 000 dolarů (zhruba půl milionu korun). Nicméně na trh by měl být tento vůz uveden až v roce 2023. Mezi první zájemce o hromadné objednávky patří společnosti jako PepsiCo a Walmart.

Semi by měl dokázat překonat konvenční nákladní automobily díky maximálnímu dojezdu 500 mil, rychlému doplňování paliva Megacharger a zrychlení z 0 na 100 za 20 sekund při hmotnosti naloženého vozu 36 tun. Přesto se očekává, že jeho cena by měla být relativně příznivá – začínat by měla na 150 000 dolarech (tedy asi 3,5 milionech korun), což z něj činí vhodný vůz pro společnosti, které zajištují meziměstskou přepravu a preferují ekologický a nízkonákladový provoz.

Stejně jako v případě nového Roadsteru uvedení na trh neproběhlo podle plánu. Tesla uvedení modelu Semi několikrát odložila (naposledy kvůli nedostatku čipů a omezené výrobní kapacitě bateriových článků). Rezervace v této fázi nejsou ani tak o brzkém dodání, jako spíše o zajištění příjmů pro Teslu (podobně jako u modelu Cybertruck).

Tesla má přitom oproti konkurenci náskok, nemusí se proto obávat, že by její čekající zákazníci zvolili model jiné společnosti. Společnost Nikola teprve rozjíždí výrobu svého elektrického návěsu a zavedené značky, jako je Freightliner, se svými elektromobily nezaznamenaly velký úspěch.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.