Foto: se svolením AST SpaceMobile

Obří satelit nové generace se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze

Podle nového výzkumu, který byl zveřejněn v časopise Nature, se obrovská komunikační družice nové generace BlueWalker 3 stala jedním z nejjasnějších objektů viditelných na noční obloze.

BlueWalker 3 je sice průlomový svou schopností proměnit běžné chytré telefony v podstatě v satelitní telefony, ale zároveň může být nepříjemnou předzvěstí nové generace satelitů, které vytvářejí mnohem větší světelné znečištění než jejich starší a menší předchůdci. Rychle rostoucí obří konstelace internetových satelitů již nyní vědcům výrazně ztěžují pozorování vesmíru. BlueWalker 3 je zatím nejjasnější družicí na nízké oběžné dráze Země a astronomové se obávají, že je to jen špička ledovce.

„Pojďme to skoncovat hned v zárodku, než se to stane problémem. Pokud se to stane problémem, pak to zcela změní noční oblohu,“ uvedl Jeremy Tregloan-Reed, jeden z autorů článku v časopise Nature, astronom a odborný asistent na Universidad de Atacama v Chile.

Podle nového výzkumu je BlueWalker 3 přibližně stejně jasný jako osmá nejjasnější hvězda viditelná ze Země, Procyon. Pouze Měsíc, Jupiter, Venuše a sedm hvězd na naší noční obloze jsou jasnější než BlueWalker 3. Vyplývá to z pozorování profesionálních i amatérských astronomů z Chile, USA, Mexika, Nového Zélandu, Nizozemska a Maroka.

Zpravidla platí, že čím je družice větší, tím je jasnější, protože má větší povrch, který odráží sluneční světlo. BlueWalker 3 je díky velikosti celkem 64 metrů čtverečních zdaleka nejjasnější družicí na obloze. Jedná se o největší komerční komunikační soustavu na nízké oběžné dráze Země, ale možná si toto prvenství neudrží dlouho, protože se jedná pouze o prototyp pro konstelaci ještě větších družic, kterou vyvíjí společnost AST SpaceMobile a za kterou stojí AT&T.

Jasné, hvězdám podobné objekty letící po obloze ztěžují zaměření souhvězdí. Zvyšují také záři na pozadí oblohy, což pak značně ztěžuje pozorování mlhovin, prachových mračen a jemnějších detailů na noční obloze.

Jasnější noční obloha představuje problém také pro volně žijící živočichy, například ptáky, kteří se orientují podle světla hvězd. Nemluvě o tom, že v historii mělo pozorování hvězd také nevyčíslitelnou kulturní a duchovní hodnotu. Vzhledem k tomu, že světelné znečištění roste takovou rychlostí jako nyní, může dítě, které se narodí v místě, kde je v noci viditelných 250 hvězd, v 18 letech vidět pouze 100 hvězd.

Řešením přitom nemusí být nutně likvidace těchto satelitů. Jejich výrobci je například mohou upravit tak, aby odrážely méně světla. V budoucnu by regulační orgány mohly vyžadovat posouzení vlivu družice na noční oblohu jako součást schvalovacího procesu před jejím vypuštěním.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.