Odborníci objevili další závažnou chybu v procesorech Intel, nelze ji odstranit softwarově

Na začátku roku 2018 zahýbalo světem výrobců počítačového hardwaru zjištění, že procesory Intel (a později se zjistilo že i AMD) mají závažné chyby v bezpečnosti. Jednalo se o problémy přímo v hardwarové stavbě procesorů a trvalo několik měsíců, než se je podařilo řádně opravit. Avšak vypadá to, že procesory Intel by mohly mít podobných chyb více, alespoň to říká zpráva výzkumníků z oblasti bezpečnosti z Worcester Polytechnic Institute a University of Lubeck. K chybám Spectre a Meltdown se tak přidává i nová chyba Spoiler.

Chyby by dle vyjádření jejích nálezců měly zasahovat všechny procesory Intel od první generace Core až po ty současné. Velkým problémem je pak fakt, že pouhá softwarová záplata tuto chybu efektivně neošetří a lze ji odstranit pouze výměnou celého procesoru.

Chyba využívá tzv. spekulativní provádění instrukcí. Procesor při této činnosti „předpovídá budoucnost“ a provádí některé operace ještě dříve, než je o ně systém požádán. Problém přitom je, že díky nedostatečnému zabezpečení, je potenciálně možné, vložit do takto predikovaných operací, operace škodlivé, které by mohly ohrozit bezpečnost PC.

Podle objevitelů této chyby by k tomu měl stačit program napsaný v JavaScriptem. To by zvyšovalo potenciální zneužití této chyby. Hlavní nebezpečí spočívá v možném čtení citlivých dat jako jsou hesla.

Objevitelé chyby Intel varovali podle svých slov už na začátku prosince a dali mu standardní tříměsíční lhůtu na odstranění chyby před jejím zveřejněním. Intel se k celé situaci zatím oficiálně nevyjádřil.

Zdroj: appleinsider.com