Zdroj: unsplash.com

Odborníci se obávají, že by Tálibán mohl zneužívat biometrická data

Zhoršující se bezpečností situaceAfghánistánu budí řadu otázek souvisejících i se světem moderních technologií. Během uplynulých let nashromáždily tamní úřady i na místě působící armády velké množství biometrických údajů od svých spolupracovníků, jedná se převážně o otisky prstů, avšak výjimkou nejsou ani scany oční sítnice. Odborníci na bezpečnost si nyní pokládají otázku, jak moc mohou být tato data zneužitá nastupujícím politickým systémem hnutí Tálibán.

Podle dostupných informací nyní nový režim zintenzivňuje pátrání po obyvatelích, kteří spolupracovali s vojsky NATO. Podle aktivisty Briana Dooleyho ze skupiny Human Rights First, který se problematikou Afghánistánu zabývá, je pouze otázkou času, kdy se podaří Tálibánu citlivá data z vládních zdrojů získat.

Biometrické údaje pomáhaly vojákům při spolupráci s místními obyvateli. Díky kapesním zařízením HIIDE (Handheld Interagency Identity Detection Equipment) dokázali identifikovat loajální prověřené spolupracovníky, stejně jako identifikovat nebezpečné zločince a výrobce bomb. Původní vojenskou ambicí bylo evidovat v systému 80 % populace (25 milionů lidí), avšak skutečná dosažená hodnota je považována za mnohem menší.

O tom, že některá zařízení HIIDE se mohla dostat do rukou Talibánců, informoval minulý týden server Intercept. Agentura Reuters informovala, že obyvatele Kábulu Tálibán kontroluje dům od domu pomocí „biometrického stroje“.

K vojenským datům se Tálibán pravděpodobně nedostane, avšak data, která byla nashromážděna vládou (ať už samostatným sběrem nebo sdílením), by mohl Tálibán získat a zneužít. Podle některých odborníků by se významnějším zdrojem mohly stát sociální sítě.

Zdroj: bbc.com