Zdroj: pxhere.com

Odborníci tvrdí, že Facebook nevědomky maže údaje o válečných zločinech

Mezinárodně uznávané konvence týkající se vedení války jsou velmi složité. Určují zacházení s lidmi, s jejich domovy a také s historickými památkami a uměním. Často se stává, že válka a jí vyvolaný chaos vedou k rozkrádání kulturního dědictví, které pak končí na černém trhu a i tuto činnost hodnotí konvence jako válečný zločin.

Obchodování s kradeným uměním a artefakty probíhá různým způsobem, a jednou z cest jsou i sociální sítě. Například 24. října upozornilo několik kunsthistoriků na to, že se na několika soukromých facebookových skupinách zaměřených na prodej starožitností objevily památky ukradené v Libyi a blízkém okolí. Jednalo se většinou o originální antické památky.

Facebook si je nebezpečí takového jednání vědom a snaží se mu zabránit. V červnu prodej historických artefaktů na svých platformách zakázal. Problém je v tom, že se tyto obchody často dojednávají v arabštině a Facebooku chybí odborné kapacity, které by dokázaly takovou komunikaci posuzovat i z odborného hlediska.

Další problém je v tom, že když pracovníci Facebooku obsah porušující pravidla o prodeji historických památek objeví, jednoduše jej smažou. Proti tomuto postupu se řada odborníků na historické památky ohrazuje, protože to výrazně snižuje možnost dané překupníky a možné pachatele vypátrat a artefakty vrátit do jejich domoviny.

Drancování historického bohatství patřilo mezi jeden z hlavních zdrojů financování radikální skupiny Islámský stát. Kromě skupin zabývajících se prodeji jsou na Facebooku také skupiny, v nichž si členové dávají tipy na místa, kde lze drancovat a sdílejí spolu videa.

Zdroj: theverge.com