Foto: se svolením Reuters

Odkoupení společnosti ZeniMax Microsoftem pravděpodobně povede k exkluzivitě řady velkých herních titulů

Dalo se očekávat, že akvizice společnosti ZeniMax Microsoftem ovlivní vydání her pro více platforem, nyní se ale objevily náznaky, že hráči možná přijdou o některé významné tituly. Při výslechu právníka Federální obchodní komise (FTC), který usiluje o soudní zákaz koupě Activision Blizzard Microsoftem, viceprezident Bethesdy Pete Hines prozradil, že Disney měl se ZeniMaxem dohodu o vydání titulu Indiana Jones od MachineGames na více konzolích. Poté, co společnost Microsoft koupila ZeniMax, však byla dohoda změněna tak, aby se hra stala exkluzivní pouze pro konzoli Xbox.

FTC se také domnívá, že sci-fi titul Starfield od Bethesdy měl před odkoupením Microsoftem zamířit na PlayStation 5. Agentura Bloomberg již dříve informovala, že Bethesda zrušila verzi Redfall pro PlayStation.

Hines tvrdí, že Indiana Jones od MachineGames se stal exkluzivní hrou kvůli povaze licence Disney. Společnost Disney měla k projektu neustále řadu připomínek, což prodlužovalo dobu vydání, a Hines se domnívám, že právě exkluzivita pro Xbox by hru udržela na správné cestě. Hry jako Starfield a Redfall jsou originály.

V roce 2021 šéf Xboxu Phil Spencer řekl, že akvizice společnosti ZeniMax ze strany Microsoftu přinese jedinečné exkluzivní hry. Některé tituly, na kterých se v té době ještě pracovalo, jako Deathloop a Ghostwire: Tokyo, ale stále mířily na PlayStation kvůli smluvním podmínkám.

Tyto informace ale nemusí nutně upevnit snahu FTC zablokovat nákup Activision Blizzard společností Microsoft. Je ale jasné, že současná situace tomu nepomáhá. Někteří hráči totiž pravděpodobně přijdou o prestižní hry, které byly dříve určeny pro jejich vybranou konzoli. Společnost Microsoft ve snaze získat souhlas regulačních orgánů slíbila, že bude hru Call of Duty vydávat na více platformách i v příštích letech. To ale nemusí příliš pomoci, protože nejde o jedinou exkluzivní hru na trhu.

Zdroj: engadget.com