Foto: se svolením Intuitive Machines

Odysseus se stal první americkou sondou, která po 50 letech přistála na Měsíci

Kosmická loď Odysseus vyrobená houstonskou společností Intuitive Machines úspěšně přistála na povrchu Měsíce. Je to poprvé v historii, co na Měsíci přistála kosmická loď soukromé společnosti, a zároveň jde o první sondu vyrobenou v USA, která se dostala na Měsíc od dob misí Apollo.

Odysseus nese přístroje NASA, které budou podle vesmírné agentury sloužit k přípravě budoucích misí na Měsíc s posádkou v rámci programu Artemis. NASA potvrdila, že k přistání došlo 22. února v 18:23 našeho času. Přistávací modul odstartoval ze Země 15. února s pomocí rakety Falcon 9 společnosti SpaceX.

Podle deníku The New York Times se v průběhu poslední fáze letu vyskytly technické problémy, které přistání o několik hodin zpozdily. Technický ředitel společnosti Intuitive Machines Tim Crain novinářům řekl, že „Odysseus je určitě na Měsíci a funguje, ale teprve se ukáže, zda mise dokáže dosáhnout svých cílů“. Odysseus má omezený časový prostor zhruba jednoho týdne na odeslání dat zpět na Zemi, než nastane tma a plavidlo poháněné sluneční energií bude nefunkční.

Intuitive Machines nebyla první soukromou společností, která se o přistání pokusila. Minulý měsíc se o to pokusila společnost Astrobotic se svým přistávacím modulem Peregrine, ale neúspěšně. Společnost Intuitive Machines plánuje v letošním roce vypustit ještě dva další lunární moduly.

Zdroj: engadget.com