Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

OnePlus Nord- střední třída pro fajnšmekry

8.3

Design

9.0/10

Hardwarová výbava

8.0/10

Software a prostředí

9.0/10

Fotografická výbava

7.0/10

Plusy

  • 5G
  • 90Hz Displej
  • OxygenOS

Mínusy

  • Fotografická výbava by mohla být lepší
  • Slabší procesor

Telefony OnePlus se těší velmi dobré pověsti výkonných a spolehlivých telefonů za rozumnou cenu. V posledních letech jsme si zvykli na jednotný kalendář, který obsahoval představení nových modelů na jaře a následně vylepšené verze označené písmenem T, které jsme se dočkali během podzimu. Tento linup OnePlus v letošním roce překvapivě proměnil, a v polovině léta jsme se tak dočkali oznámení telefonu OnePlus Nord.

Jedná se o pokus vstupu značky OnePlus do vyšší střední třídy, která nabízí cenově dostupné prémiové funkce. A jak se to povedlo? To si můžete přečíst v naší recenzi.

Obsah balení a první dojem

Krabička, která nám dorazila do redakce, byla překvapivě bytelná a nutně nás přivedla k otázce, co v sobě asi skrývá. Kromě samotného telefonu to byla především poněkud větší nabíječka slibující nabíjecí výkon 30 W a kvalitní stylový nabíjecí kabel v červené barvě. Potěší i průhledný silikonový obal na telefon, který může posloužit jako základní ochrana telefonu, přílišnou tuhostí však neoplývá. Sluchátka, jak jsme již nějakou dobu zvyklí, nejsou součástí balení, stejně jak redukce z portu USB-C na 3,5mm Jack, jehož zdířka v telefonu chybí.

Samotný telefon působí velmi sympatickým dojmem, je poměrně bytelný, ale ne těžký a dobře sedne do ruky. Rozložení tlačítek jasně odkazuje na výrobce OnePlus – na levém boku dvojice tlačítek na úpravu hlasitosti, na pravém potom power button doplněný přepínačem se třemi polohami, který upravuje aktuální zvukový profil telefonu.

Záda telefonu jsou vyvedená v jasné tlumené pastelové barvě v našem případě barva. OnePlus chce tímto designem oslovit především mladší uživatele. Na zádech je poměrně velký a vystouplý kamerový modul skrývající v sobě trojici čoček.

Jako materiál zad bylo použito sklo a telefon nelze obvinit z toho, že by působil lacině. Naopak je na první pohled zajímavý. Jeho konstrukce působí odolně, avšak jeho výrobce žádnou oficiální certifikaci, za niž by ručil, neuvádí.

Přední stranu tvoří bezrámečkový plochý displej, který má v pravém horním rohu podlouhlý průstřel, za nímž se skrývá dvojice čoček předního fotoaparátu. Telefon se díky podlouhlému tvaru ovládá jednou rukou a palcem lze dosáhnout téměř všude.

Výbava a výkon

Minulou kapitolu jsme skončili u displeje a u něj budeme také pokračovat. Displej je totiž jedním z hlavních lákadel nového modelu OnePlus. Tvoří jej AMOLED panel s rozlišením 2400 x 1080 bodů, a především pak podporou obnovovací frekvence 90 Hz. Displej má parádní podání barev, plynulost animací a je velmi dobře čitelný i za přímého slunečního svitu. V tomto ohledu Nord opouští svou cenovou kategorii a míří mnohem výše. Vyříznutý fotoaparát lze softwarově skrýt černou páskou, ale mnohem jednodušší a praktičtější je zvyknout si na něj. Není to totiž žádný problém.

 

Po stránce výkonu je na tom OnePlus Nord velmi solidně. O jeho výkon se stará procesor Snapdragon 765G, který v současnosti najdeme v útrobách poslední iterace telefonů Pixel z dílny Googlu. Tento procesor sice nemá špičkový výkon, avšak může nabídnout připojení k 5G sítím, což je vzhledem k budoucnosti tohoto standardu velké plus. Procesor má navíc k dispozici 8 GB paměti RAM, což je velmi štědrá porce.

Velmi přesná a rychlá je i čtečka otisků prstů umístěná pod displejem. Potěší také rychlé 30W nabíjení, díky kterému stráví telefon v nabíječce méně než hodinu. Baterie telefonu má kapacitu 4115 mAh a při běžném používání to stačí na den a půl. Co nám trochu chybělo, byl slot na MicroSD karty. Uživatel si tak musí vystačit s 128 nebo 256 GB úložiště v závislosti na verzi telefonu.

Systém – nenápadný ale příjemný

Jedním z lákadel nového telefonu je dle jeho tvůrců operační systém, respektive jeho nadstavba. Jedná se o Oxygen OS ve verzi 10.5. Vizuálně se systém drží předobrazu čistého Androidu a nevymýšlí znovu kruh tam, kde to není potřeba.

Systém je bleskurychlý, což podporuje i vyšší obnovovací frekvence displeje. V nastavení jsou k dispozici poměrně široké možnosti displeje. Nechybí možnosti, jako je noční režim, režim čtení nebo ambientní displej, který zobrazí aktuální čas a informace o stavu telefonu po zvednutí z horizontální polohy. Tato funkce, již OnePlus neustále vylepšuje, se podobá populárnímu režimu Always On, kterou nabízí Samsung.

Speciální pozornost si potom zaslouží gesta. Ta mohou plnohodnotně nahradit tři systémová tlačítka při práci v systému. Na další sadu gest je možné namapovat konkrétní aplikace nebo funkce a následně je rychle aktivovat ze zamčené obrazovky. Na tento způsob ovládání jsme si během testů zvykli a rychle nám přešel do krve.

Fotoaparát

Telefony s logem OnePlus vždy disponovaly velmi kvalitní fotovýbavou a Nord v tomto případě nehodlá být výjimkou, a to jak po stránce fotografické, tak po stránce natáčení videí. A právě toho se drží i OnePlus Nord, nižší cenovka rozhodně není v případě jeho fotovýbavy znát, tedy především u hlavního fotoaparátu.

Na zadní straně má OnePlus podlouhlý obdélníkovitý modul, který v sobě skrývá hned čtyři čočky fotoaparátů. Čip hlavního z nich má rozlišení 48Mpx, využívá pak technologii sdružování pixelů, kdy čtyři sousední pixely fungují jako jeden, díky tomu je výsledné rozlišení fotek menší, avšak jsou kvalitní i za horších světelných podmínek. Druhý osmimegapixelový fotoaparát používá kratší ohniskovou vzdálenost, a lze s ním tedy fotit širokoúhlé snímky. Bohužel další dva objektivy jsou spíše marketingovým tahákem a příznivce makro fotografie a velkého přiblížení OnePlus Nord příliš nepotěší.

Při testu jsme tedy používali především první dva zmiňované fotoaparáty a ty se osvědčily velmi dobře. Pokud pomineme občasnou vyšší saturaci a kontrast fotografií (který lze zpětně snížit), hlavnímu fotoaparátu nemáme co vytknout. Ostří rychle, přesně a má vynikající podání barev. Velmi dobře se popere také s nočním režimem.

Trochu zvláštní je možnost natáčení videa, respektive jeho rozložení. Zatímco zadním fotoaparátem lze natáčet při rozlišení 4K se 60 snímky za vteřinu, zadním „pouze“ ve 30 FPS. U zadního fotoaparátu je zase možné zapnout stabilizaci, která funguje poměrně obstojně (i když externí stabilizační pomůcky nahradit nedokáže).

Závěr

OnePlus Nord je telefon své cenové kategorie, a ačkoliv se nejedná po stránce výbavy o vlajkovou loď, nezklame ani náročnější uživatele. Jeho design je mladý a svěží a skvěle padne do ruky. Nadstavba Androidu Oxygen OS je skvělá a umožňuje plynulé používání telefonu, zvlášť s přihlédnutím k 90Hz displeji. Důležitou devízou do budoucna je pak možnost připojení k 5G síti.

Ačkoliv se nejedná vyloženě o fotomobil, základní fotoaparát telefonu OnePlus Nord je velmi solidním pomocníkem pro každý den, osvědčil se také jeho širokoúhlý kolega. Bohužel zbylé dva fotoaparáty jsou spíše do počtu.

 

 

OnePlus je značka, která má sílu a dokáže na sebe upoutat pozornost mnoha uživatelů pro kombinaci modernity a spolehlivosti. OnePlus Nord patří právem k jejím nejprodávanějším telefonům, který se s cenovkou 10 990 Kč staví mezi nejlepší telefony své kategorie.