Zdroj: cvf.hypotheses.org

Online konference Photo: Science ÚDU AV ČR kromě jiného představí fotografie černé díry

Vzhledem k současné situaci, která je poznamenána opatřeními proti šíření Covid-19, si už začínáme pomalu zvykat na nový standard, kterým je přenos řady dříve fyzických akcí do online podoby. Jednou z nich je i konference, kterou pořádá Ústav dějin umění Akademie věd ČR a jež nese název Photo: Science s podtitulem Fotografie a diskurzy vědy.

Tato online konference bude pořádána ve dnech 30. listopadu až 2. prosince 2020 a (jak již název napovídá) bude věnována zejména vztahu fotografie a moderních věd, ale také otázce rozvoje moderních technologií či pozici fotografie v umění nebo třeba (spíše filozoficky pojaté) otázce o významu vizuálně orientované vědy, jíž je právě fotografie nedílnou součástí.

Kromě řady témat se diváci mohou těšit také na více než dvacítku přednášejících z Evropy i ze Spojených států. Nejspíš nejatraktivnějším příspěvkem je ale přednáška původem polského astrofyzika Macieje Wielguse z Harvardovy univerzity na téma Event Horizon Telescope, v rámci níž představí první fotografie černé díry. Tento příspěvek se koná již v předvečer konference (tedy v pondělí 30. listopadu).

„Přednáška o fotografování černé díry je jedním z největších lákadel konference,“ prozradila spoluorganizátorka Barbora Kundračíková. Astrofyzik Maciej Wielgus je totiž členem týmu, který pomocí sítě velkých radioteleskopů rozmístěných po celém světě zachytil vůbec první „fotografii“ černé díry.

Ačkoli budou příspěvky přednášeny v angličtině, vše bude simultánně tlumočeno do češtiny. Celá konference i úvodní přednáška je zdarma, ovšem je potřeba se na ně zaregistrovat. K registraci na přednášku slouží tento odkaz, na konferenci tento.

Další informace o celé akci včetně podrobného programu najdete zde nebo na webových stránkách Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Zdroj: tisková zpráva