Foto: se svolením Opera

Opera přidává do svého prohlížeče umělou inteligenci Gemini od společnosti Google

Uživatelé Opery se již mohou spolehnout na schopnosti velkých jazykových modelů (LLM) OpenAI, kdykoli používají integrovaného asistenta umělé inteligence v prohlížeči Aria. Nyní se však společnost spojila také se společností Google, aby do aplikace Aria integrovala své modely AI Gemini. Podle Opery dokáže její Composer AI zpracovat záměr uživatele na základě jeho dotazu a poté rozhodnout, který model použít pro každý konkrétní úkol.

Společnost Google při loňském oficiálním oznámení LLM označila Gemini za „nejschopnější model, jaký kdy [vytvořila]“. Od té doby společnost oznámila funkce využívající Gemini napříč svými produkty a zabudovala chatbota Gemini AI přímo do systému Android. Opera uvedla, že díky integraci Gemini bude její prohlížeč „nyní schopen poskytovat svým uživatelům nejaktuálnější informace, a to při vysokém výkonu“.

Partnerství se společností Google umožňuje společnosti Aria nabízet nové experimentální funkce v rámci programu AI Feature Drop. Uživatelé, kteří mají vývojářskou verzi prohlížeče Opera One, si mohou zdarma vyzkoušet novou funkci generování obrázků, která je poháněna modelem Imagen 2 společnosti Google. Kromě toho si uživatelé mohou poslechnout, jak Aria předčítá odpovědi konverzačním tónem pomocí modelu převodu textu na zvuk společnosti Google. Pokud během testování vše půjde dobře, Opera by mohla funkce rozšířit na všechny své verze, i když ještě může projít některými změnami v závislosti na zpětné vazbě prvních uživatelů.

Zdroj: engadget.com