Foto: se svolením Meta

Osahávání ve virtuální realitě? Meta se tomu snaží zabránit novou funkcí

Udržování osobních hranic je důležité nejen v běžné realitě, ale i v té virtuální. Tedy alespoň podle společnosti Meta. V únoru totiž ve světech Horizon Worlds a Venues představila novou funkci nazvanou Osobní hranice, která má bránit obtěžování.

Jak si virtuální osobní hranice přestavit? Každý avatar má kolem sebe bublinu o poloměru čtyř virtuálních stop (tedy asi 1,2 virtuálního metru). V tomto okruhu se k němu přitom nemůže přiblížit nikdo další. Meta však původně nedovolovala, aby uživatelé mohli tuto funkci vypnout a řada z nich si na tento zádrhel stěžovala. V reakci na to nyní společnost novou funkci aktualizuje, aby uživatelé získali větší kontrolu nad tím, jak chtějí ve virtuálním světě fungovat.

Nyní jsou k dispozici hned tři možnosti, komu dovolíte přiblížit se k vašemu avatarovi. Ve výchozím nastavení aplikace je nastavena první z nich: „Zapnuto pro nepřátele“. Jak je již z názvu patrné, tato možnost zabrání všem lidem, kteří nejsou na seznamu vašich přátel, aby se dostali do blízkosti vašeho avatara. Další možností je „Zapnuto pro všechny“ (všichni se k vašemu avatarovi mohou přiblížit) a „Vypnuto“. Poslední možnost tedy vytváří stejné podmínky pro avatary, jaké platily před zavedením funkce osobních hranic. Nicméně v některých případech (například při prvním setkání dvou neznámých lidí) software automaticky přepne na přísnější nastavení, aby byla zajištěna bezpečnost obou uživatelů.

Tato funkce pochopitelně nevznikla jen tak z ničeho, ale reaguje na rozmáhající se problémy virtuálního světa, mezi něž patří nejrůznější typy obtěžování (např. osahávání). Nejnovější aktualizace tak umožní uživatelům, aby se ve virtuální realitě cítili bezpečněji.

Zdroj: engadget.com