Foto: Canva

Osvětlete svou zahradu chytře a stylově

Slyšeli jste už o chytrém LED zahradním osvětlení? Nabízí spoustu užitečných funkcí, dá se ovládat pomocí mobilní aplikace a zahradě dodá styl i atmosféru.

Chytré venkovní osvětlení promění zahradu v magické místo

Inteligentní domácnost propojená s hlasovým asistentem v dnešní době už asi nikoho nepřekvapí, co byste ale řekli na vylepšení exteriéru? Řeč je o chytrém LED zahradním osvětlení, které můžete pohodlně ovládat na dálku, například s pomocí mobilního telefonu. Stačí jediné klepnutí na displej a zahrada se probudí k životu. Ať už byste o smart světlech uvažovali z bezpečnostních, dekorativních nebo čistě praktických důvodů, náš článek vás seznámí se všemi potřebnými informacemi.

Jaké funkce chytré zahradní osvětlení nabízí?

Kromě možnosti dálkového ovládání nabízí inteligentní svítidla hned několik užitečných funkcí, jak vylepšit bezpečnost i atraktivitu venkovních prostor.

1.     Časový a soumrakový spínač

Základní funkcí, kterou nabízí i většina klasických LED zahradních osvětlení, je praktický časový spínač. S jeho pomocí můžete stanovit přesný čas pro rozsvícení a zhasínání světel pro každý jednotlivý den v týdnu, i s ohledem na roční období. Během zimních měsíců se tak můžete vyhnout příjezdu k potemnělému domu a už nikdy nebudete muset poslepu hledat klíče.

Časový spínač oceníte i v okamžiku, kdy vyrazíte na dovolenou a nechcete na to zbytečně upozorňovat. Díky chytrým světlům může váš dům se soumrakem automaticky ožít a nepřitahovat zbytečnou pozornost nevítaných hostů.

Některé modely navíc mají i specifickou funkci soumrakového spínače, který díky senzoru dokáže sám detekovat západ i východ slunce a podle toho světla ovládá. Pokud vám tento princip vyhovuje, sami už nemusíte nastavovat konkrétní časy.

2.     Barevné schéma

Zábavnou funkcí smart venkovního osvětlení na dálkové ovládání je možnost volby libovolné barvy světla. Nemáme tím na mysli jen teplé nebo studené tóny, ale plnohodnotnou škálu čítající miliony odstínů.

Díky tomu můžete vždy zvolit barvu, která dokonale vystihne atmosféru vašeho večera, ať už plánujete oslavu narozenin, romantickou večeři nebo chcete relaxovat po dlouhém dni. Světla snadno přizpůsobíte náladě i činnosti. Pokud se vám navíc určitá barva obzvlášť zalíbí, můžete si ji uložit jako oblíbené schéma a opakovaně volit.

3.     Zóny

S pomocí aplikace lze v rámci venkovních prostor vytvořit i určité zóny světel. Může jít například o světla lemující příjezdovou cestu, obklopující terasu nebo bazén. Jednotlivé zóny stačí pojmenovat, pohrát si s jejich dalším nastavením a uložit.

4.     Efekt stmívání

Funkci stmívání asi není zapotřebí dlouze představovat. Dovoluje nastavit míru jasu zahradního světla přesně tak, jak v daný moment potřebujete. Pro příjemné čtení, efektivní práci i ničím nerušené sledování filmu.

Maximálně jednoduché ovládání

Ovládání inteligentních zahradních světel je jednoduché a intuitivní. Existuje hned několik možností. Jednoznačně nejpraktičtější je využití aplikace, která světla propojí přes Bluetooth nebo Wi-Fi s mobilním telefonem, tabletem nebo dokonce chytrými hodinkami. Někteří výrobci nabízí i samostatný dálkový ovladač nebo podporu hlasového asistenta.

Dosah se liší v závislosti na konkrétním výrobci, modelu i typu propojení. Už 15 metrů by vám ale mělo při ovládání zajistit dostatečný komfort.

Jak exteriér nejlépe nasvítit?

LED osvětlení na dálkové ovládání dokáže nejen skvěle vykreslit atmosféru, ale také zvýraznit orientační body nebo prvky zahradní architektury.

Nasvítit můžete:

  • příjezdovou cestu,
  • schodiště,
  • zahradní chodníky,
  • terasu, altán, pergolu,
  • bazén,
  • skalku, jezírko,
  • tvarovaný živý plot
  • nebo okrasné dřeviny.

Tip: Nenechte svou zahradu ponořenou ve tmě a vybírejte z široké nabídky svítidel – od těch klasických až po chytré.

Světla dělaná do každého počasí

Ať už venku řádí bouřka, sněží nebo fouká silný vítr, o smart zahradní světla nemusíte mít strach. Jsou určená k celoročnímu používání, vodotěsná a odolná vůči prachu. Na výrobu se nejčastěji používá hliník a tvrzený plast s dlouhou životností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.