Pacienti dostanou první lék vytvořený umělou inteligencí

Vývoj léčiv čeká historický okamžik. Regulační orgány schválily možnost finálního testování nového léku, který je dílem umělé inteligence. Lék tak bude moci být podán lidským pacientům. Bude to poprvé v dějinách, co bude oficiálně podán lék, který nevyvinuli experti z řad farmaceutů – lidí.

Lék, který zatím nemá oficiální název, byl vyvinut britským start-upem Exscientia a japonskou farmaceutickou firmou Sumitomo Dainippon Pharma. Jeho aplikace by měla přinést úlevu pacientům s obsedantně-kompulzivní poruchu (OCD). Vývoj léku trvá běžně kolem pěti let, než je jeho zkouška schválena, léčivo vyvinuté pomocí AI bylo schváleno po dvanácti měsících vývoje. Podle výkonného ředitele start-upu Exscienta, profesora Andrewa Hopkinse, se jedná o klíčový milník ve farmacii.

Základem léku je molekula označená jako DSP-1181, která byla vytvořena pomocí algoritmů, které se snažily vytvořit ideální sloučeninu a její předpokládané účinky kontrolovaly s obrovskou databází parametrů. Podle tvůrců má algoritmus výhodu v tom, že dokáže rychle a efektivně zpracovat miliardy rozhodnutí, jež jsou k vytvoření ideální molekuly potřeba.

Lék vstoupí do prvních testů v Japonsku, a poté budou následovat další globální testy. Pokud se ukáže, že AI dokáže efektivně vyvíjet ideální molekuly, mohla by v budoucnu stejným způsobem pracovat na lécích proti rakovině nebo kardiovaskulárním problémům. Pokud vše půjde podle plánu, počítá Exscienta s tím, že do konce roku vyvine její algoritmus další lék. Budoucnost vývoje léčiv je podle ní ve spolupráci lidských odborníků s umělou inteligencí.

Zdroj: bbc.com