Pád rakety Sojuz očima astronauta Nicka Haguea

Neúspěšná mise rakety Sojuz, která spadla minulý týden krátce po startu, naštěstí neskončila tragicky a oba kosmonauti na palubě z ní vyvázli bez větších zranění. Mohli tak popsat, jak viděli celou událost oni.

Prvních několik minut byla podle amerického člena posádky Nicka Haguea cesta v zásadě rutinní a nedělo se nic závažného. Oba kosmonauti ji trávili v klidu. V jednu chvíli však došlo k silnému otřesu, který smýkl kabinou ze strany na stranu. To trvalo několik vteřin, než se uvnitř kabiny rozsvítila varovná kontrolka a následně přešly systémy lodě do nouzového režimu. Cíl mise se v tu chvíli změnil a zněl – vrátit se zpět v jednom kuse.

V rámci nouzového režimu se kabina s kosmonauty oddělila od zbytku lodě, v prvních fázích pádu zažili kosmonauti v krátkosti stav beztíže a došlo k automatickému uvolnění nouzových zásob vzduchu. Po té nastala fáze balistického sestupu z výšky zhruba padesáti kilometrů. Balistický sestup je rychlejší než běžné přistání a probíhá po kolmější ose. Posádka tak byla vystavena přetížení 6,7 G (tedy 6,7x vyšší než je běžná gravitace). Tento stav, který by při působení po delší dobu byl nebezpečný pro lidské zdraví, trval jen několik vteřin, než raketa vystřelila padáky.

Následující události se obešly bez problémů a oba kosmonauti po 34 minutách od startu bezpečně dosedli na zem. Oba v následujících dnech vyjádřili ochotu letět do vesmíru na jaře znovu. Rusové mezitím hledají příčinu celého incidentu a zatím se přiklání k teorii, že oddělení jednoho ze stupňů rakety způsobilo náraz a rozkmitání rakety, která se následně vychýlila ze své původní dráhy.

Zdroj: nasa.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.