Panasonic plánuje vyrobit optický disk o kapacitě 1 TB, který vydrží 100 let

Společnost Panasonic hodlá ve spolupráci se Sony zhotovit optický disk určený k archivaci dat s kapacitou 1 TB, který by měl vydržet 100 let provozu. Zatím existují optické disky „jen“ s poloviční kapacitou, což hodlají oba technologičtí giganti změnit.

I když se to nemusí zdát, optické disky mají stále velký potenciál ke zvětšování hustoty záznamu, tedy kapacity – např. díky technologickému pokroku v oblasti zpracování signálu. Podle odhadů se hustota záznamu u optických disků zvětší do roku 2026 o 30–46 %.

Optické disky mají oproti pevným diskům výhodu, že nemusejí být ukládány v prostředí s dostatečným chlazením a také není nutné pravidelně přenášet data z opotřebovaného zařízení na nové médium. I náklady na uchovávání archivních optických disků jsou nižší díky menší energetické náročnosti.

Další technologií používanou u moderních archivních optických disků je tzv. Crosstalk-cancelling, která by měla zajistit přehrání záznamu bez chyb ve čtení.

Panasonic již v minulosti se Sony na těchto typech optických disků spolupracoval, před čtyřmi lety oznámily vývoj disků o kapacitě 300 GB.

 

Zdroj: guru3d.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.