Panasonic představil Lumix LX100 II, všestranného šikulu do kapsy

S vývojem technologie miniaturizace se mění i trh digitálních fotoaparátů. Dříve byly s kvalitními profesionálními fotografiemi skloňovány pouze zrcadlovky, k nim se posléze přidaly kvalitní bezzrcadlovky a v posledních několika letech je doplňují i cenově dostupné digitální kompakty (někdy nazývané zabijáci zrcadlovek), které jsou schopné v kapesním provedení nabídnout fotografickou kvalitu i řadu profesionálních funkcí. A právě do kategorie kvalitních digitálních kompaktů přibude na podzim vylepšená verze fotoaparátu Lumix LX100 s podtitulem II.

Pocta klasickým fotoaparátům

Stejně jako u předchozího dílu je odlišnost fotoaparátu patrná na první pohled, díky jeho designu. Místo obvyklého přepínače režimů má fotoparát hardwarové voliče na úpravu času závěrky, clonového čísla a korekce expozice. První dva jmenované přepínače mají volbu automatu. Pro úplný automat (tedy režim P) je možné nechat oba z nich na automatice. V případě, že jedním z nich uživatel otočí, získá tak režim priority clony (A) nebo času závěrky (S). Pokud jsou konkrétní hodnoty na obou z nich, přepne se fotoaparát do manuálního režimu.

Dalším zajímavým přepínačem je volba možností poměru stran fotografie, ve kterém bude fotografie pořízená. K dispozici jsou celkem čtyři možnosti včetně populární možnosti 1 : 1, tedy čtvercového formátu.

Velmi dobrým prvkem ovládání je využití displeje jako touchpadu při výběru ostřícího bodu při focení přes hledáček. Prstem můžete během focení velmi rychle a přesně vybrat ostřící bod. Tuto funkci jsme si během předváděcí akce měli možnost vyzkoušet a při troše cviku a praxe se jedná opravdu o velmi praktickou možnost toho, jak ostření ovládat.

Další výhodou ovládání je také čtveřice programovatelných tlačítek, která si může každý fotograf dle svých vlastních priorit nastavit. Cílem vývojářů Lumixu LX100 II bylo, aby uživatelé, pokud nechtějí, nemuseli chodit do menu a měli vše maximálně po ruce.

Nový čip, velký hledáček a skvělý objektiv

I svou vnitřní výbavou se může Lumix LX100 II rovnat řadě profesionálních fotoaparátů. Panasonic při jeho vývoji použil čip Micro 4/3 s rozlišením 21,77 megapixelů, tedy stejný čip jako používá Lumix G9, který je nejlepším fotoaparátem společnosti Panasonic. Jeho nejvyšší rozlišení je díky ořezům při různém poměru fotografií 17 megapixelů. Díky jeho maximální citlivosti ISO 25 600 si čip poradí i za horších světelných podmínek.

Společnost Lumix dlouhodobě spolupracuje s legendárním výrobcem optiky Leica, což se promítlo i do volby objektivu LEICA DC VARIO-SUMMILUX 24-75 mm s vysokou světelností f1,7-2,8, kterým je Lumix LX100 II osazen. Jeho optickou sestavu tvoří 11 členů v 8 skupinách, mezi nimi 2 ED členy a 5 asférických členů s 8 asférickými povrchy. Součástí jeho výbavy je také optický stabilizátor Power O.I.S.

U vyšších řad fotoaparátů značky Lumix jsme si zvykli na kvalitní světlé hledáčky. LX100 II využívá hledáček Live View Finder s rozlišením 2,76 M, který pokrývá sto procent scény a má vynikající poměr zvětšení 0,7x.

Dalšími přednostmi LX100 II je odolné tělo z kovové slitiny, možnost natáčet video ve formátu 4K a možnost využívat 4K funkce, které nabízí Panasonic u nejvyšších řad svých fotoaparátů.

Na český trh by první kusy Lumixu LX100 II měly dorazit v prvním říjnovém týdnu a jeho cena by se měla pohybovat kolem 25 000 Kč.