Parlamentní výbory pěti zemí vyzvaly šéfa Facebooku, aby podal svědectví před společným výborem

Parlamentní výbory Argentiny, Austrálie a Irska se po pár dnech připojily k dopisu Velké Británie a Kanady, které v něm koncem října vyzvaly šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, aby vypovídal před společným výborem o skandálu se zneužitím desítek milionů účtů sítě firmou Cambridge Analytica a problému šíření dezinformací. Dohromady ve zmíněných zemích používá Facebook asi 170 mil. lidí.

Zasedání společného výboru, kterého se zúčastní i zástupci tří zmíněných zemí, je naplánováno na 27. listopad a proběhne i bez případné Zuckerbergovy neúčasti. Konat se bude v Londýně a povede je poslanec Damian Collins, šéf výboru pro digitální technologie, kulturu, média a sport britského parlamentu. Stejný výbor vyzývá Zuckerberga k podání svědectví již delší dobu, zatím se však vždy setkal s odmítnutím.

Facebook v reakci na původní výzvu Velké Británie a Kanady Zuckerbergovým jménem uvedl, že „není možné, aby byl pan Zuckerberg k dispozici všem parlamentům“. Pravdou je, že Zuckerberg po provalení skandálu vypovídal jen před dvěma parlamenty – dvakrát před Kongresem a jednou před poslanci Evropského parlamentu.

Collins v prohlášení sdělil, že „jeho odpověď není pro můj výbor dostatečně uspokojivá a není uspokojivá ani pro politiky z celého světa, kteří se domnívají, že Mark Zuckerberg by měl osobně odpovědět na jejich otázky. Proto jej zveme ještě jednou“.

Dodal, že šéfka Kanceláře pro ochranu osobních údajů Elizabeth Denhamová výboru řekla, že přímé jednání s vedením Facebooku bylo pro vyšetřování skandálu vedené jejím úřadem zásadní a že Zuckerbergova výpověď před společným výborem by byla „velmi užitečná“.

 

Zdroj: theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.