Patche pro Meltdown a Spectre způsobují restarty systémů s procesory generace Haswell a Broadwell

Patche pro opravu bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre způsobují restarty PC a serverových systémů běžících na procesorech generace Haswell a Broadwell. Intel potvrdil, že problém existuje a že v posledních dnech obdržel zprávu od několika uživatelů, kteří si na restarty stěžují.

Jak jsme před nedávnem informovali, Intel slíbil vydat pro všechny procesory vyrobené v posledních pěti letech patch, který měl problém se zabezpečením vyřešit. Procesory generace Haswell a Broadwell byly na trh dodávány v letech 2013–2016. Intel podle svých slov příčiny restartů stále zjišťuje a plánuje vydat revidovaný update.

Jak píše web pcmag.com, uživatelé těchto procesorů jsou nyní v obtížné situaci – mají updatovat již nyní a riskovat potenciálně negativní dopad na výkon systémů, nebo mají počkat na nový patch? V souvislosti s dopady na výkon Microsoft minulý týden varoval, že počítače s procesory z roku 2015 a staršími pocítí po aplikaci patche „značné zpomalení“ systému. To dokládá názorným grafem studio Epic Games na fórech hry Fortnite.

Nejen Intel, ale i další společnosti se v těchto dnech snaží vydávat updaty firmwaru, které chyby v zabezpečení opravují, nicméně situace zatím není ideální. Uživatelé si stěžují nejen na znatelné propady výkony svých systémů, ale v případě malého množství procesorů AMD i na „Modrou smrt“ při používání nekompatibilního antivirového softwaru. Kvůli tomu Microsoft vydání updatu pro dotčené systémy pozdržel.

Podle expertů na kyberbezpečnost sice nebyl dosud zaznamenán jediný případ, kdy by slabé místo v procesorech využili hackeři, bez příslušných záplat by to ale prý bylo jen otázkou času. Oba bezpečnostní „bugy“ využívají některé výkon vylepšující funkce v moderních procesorech, které najdeme nejen v desktopových počítačích, ale i serverových systémech, mobilních čipech nebo smartphonech.

 

Zdroj: pcmag.com, newsroom.intel.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.