Foto použito se souhlasem společnosti Citadelo Binary Confidence

Pátý ročník kyberbezpečnostního klání Guardians se zaměří na bezpečnost novinářů a médií

Kybernetická bezpečnost je jedním z nejpalčivějších témat dneška. Každý den čteme zprávy o zákeřných útocích ve světě i v ČR. A i přesto je jedná o velmi podceňované odvětví, které řada uživatelů i podniků přehlíží. Problematiku počítačové bezpečnosti se snaží osvětlit a především popularizovat hra Guardians, jejíž pátý ročník proběhne v září a v říjnu letošního roku. Akce pořádaná slovenskou společností Binary Confidence a její českou sesterskou firmou Citadelo Binary Confidence vyvrcholí v říjnu kvalifikací přihlášených týmů a následně velkým finále 29. října.

V letošním roce se týmy ze Slovenska a České republiky pokusí rozšifrovat hackerské útoky proti fiktivnímu mediálnímu domu, a poukázat tak na problematiku ochrany novinářů a jejich dat. Právě média jsou v posledních letech častým cílem útoků hackerů.

„I přesto, že se o bezpečnosti novinářů velmi mluví, praxe v médiích tomu neodpovídá. Od insiderů z mnohých médií víme, že obvykle se úroveň zabezpečení omezuje na čisté zaškolení a v lepším případě používání základních nástrojů ochrany komunikace, například aplikace Signal. To platí jak pro veřejnoprávní média, tak pro soukromé instituce,” objasňuje CEO české dceřiné firmy Citadelo Binary Confidence Martin Leskovjan a dodává: „Mediální domy jsou často zranitelné také proto, že provozují velké množství online služeb, které ale nejsou z pohledu IT bezpečnosti ošetřované, a proto jsou lehkým terčem kybernetických útoků.”

Úkoly, které týmy během soutěže dostávají, jsou založeny na reálných událostech. Jedním z příkladů je systém Pegasus, silný nástroj proti terorizmu, který byl zneužitý proti novinářům v několika zemích. Kvalifikace soutěže proběhne ve formě disciplíny Capture-the-Flag, kdy se ze soutěžících stanou de facto detektivové, kteří zjišťují, co se v systému stalo a jak byl napaden. Ve finále se nejlepší týmy setkají tváří v tvář a budou odolávat útokům v reálném čase.

„Mnoho odborníků nemá žádné zkušenosti s forenzními analýzami a reakcí na incidenty. Proto je jedním z hlavních cílů Guardians poskytnout možnost vyzkoušet si investigaci kybernetických incidentů a ověřit si svoji zručnost a schopnosti v reálném prostředí. Účastníci se na základě na sebe navazujících úloh budou moci naučit, jak k průnikům dochází, jaké aktivity útočníci na systémech vykonávají, jak je mají najít a jak na ně reagovat,” vysvětluje poslání Guardians SOC Director a spoluzakladatel Binary Confidence Ján Andraško.

Zdroj: tisková zpráva