Pentagon omezí používání GPS sledovacích aplikací

Americká armáda vydala rozkaz, jímž omezuje používání GPS sledovacích aplikací vojáků v oblastech, které považuje za citlivé nebo nebezpečné. Týká se to vojáků v tzv. operačních oblastech, jako jsou válečné zóny nebo zahraniční americké základny.

Krok Pentagonu přichází poté, co on-line aplikace na monitorování zdraví Strava, která jako mnoho dalších podobných aplikací nebo fitness trackerů lokalizuje uživatele pomocí GPS, prozradila pohyb amerických vojáků v Sýrii. V nařízení se podle webu bbc.com uvádí, že „rapidně se vyvíjecí trh se zařízeními, aplikacemi a službami s geolokačními schopnostmi představuje významné riziko pro armádní personál jak ve službě, tak mimo ni, a pro naše vojenské operace po celém světě“. Geolokační funkce prý mohou „odhalit osobní informace, polohu, vojenské rutiny nebo počet armádního personálu, což může mít nezamýšlené bezpečnostní následky a ohrozit průběh mise“.

Příkaz používání těchto aplikací přímo nezakazuje, velitelé se však podle něj mohou rozhodnout, v jakých situacích je vojáci nebudou smět používat. Jedním z míst, kde to nebude možné, jsou vojenské základny v Sýrii, které Pentagon využívá k boji proti teroristům z Islámského státu. Mluvčí Pentagonu Maj Audricia Harrisová pro BBC upřesnila, že opatření se soustředí více na geolokační funkce zařízení jako fitness trackery, ne primárně na zařízení jako taková.

V poslední době jde již o druhé nařízení armády týkající se používání elektronických zařízení. V květnu Pentagon vydal nový vnitřní předpis o používání telefonů ve svém ústředí ve Virginii.

 

Zdroj: bbc.com