Pilot vzdal hold svému letadlu, při jeho poslední cestě jej nakreslil na oblohu

Značku Boeing značně poškodil skandál související s chybami v řídících systémech Boeingů 737 Max. Přesto se jedná o značku, která je v rámci leteckého provozu vydobyla své renomé a především letouny 747 Jumbo patří mezi skutečné legendy.

Dlouhou dobu byla tato letadla největšími dopravními stroji na světě a některé letouny sloužily svým aerolinkám i více než padesát let. Jedno takové letadlo sloužilo více než 48 let izraelskému národnímu dopravci El Al. Tento rok, bylo z důvodu stáří vyřazeno z provozu a jeho kapitán se mu rozhodl během jeho posledního letu vzdát neobvyklý hold.

Během cesty z Říma do Tel Avivu, kde měl letoun své mateřské letiště nakreslil během složitého manévru na oblohu obrys svého stroje. Jeho dílo pak bylo možné sledovat například díky populární aplikaci Flight radar. Aby mohl tento manévr pilot provést sestoupil do nižší letové výšky, která se rovná přibližně 3000 metrů (na radaru je tato výška patrná z jiné barvy stopovací čáry).

Ačkoliv byl výsledný manévr poměrně komplikovaný a vyžadoval maximální preciznost, nedošlo během něj k ohrožení bezpečnosti cestujících.

První Boeingy 747 Jumbo vzlétly k nebi 9. února 1969 a pro svou spolehlivost a velikost si získaly přezdívku králové oblohy. V současnosti jsou pomalu nahrazovány modernějšími letouny jako jsou například Boeingy 787 Dreamliner, pro ty se rozhodl i Izraelský dopravce El Al.

Zdroj: irishexaminer.com