Foto: se svolením Space Perspective

Podívejte se, jak vypadá vesmírný balon, kterým se dostanete až na okraj vesmíru

Téma vesmírné turistiky je v posledních letech skloňováno stále častěji. Zajímavou alternativu k vesmírným lodím v tomto ohledu nabízí „vesmírné balony“. Jde o způsob dopravy, který je prezentován jako jednodušší možnost vesmírné turistiky, jelikož nevyžaduje výcvik a jde o šetrnější způsob letu.

Díky prezentaci balonu Spaceship Neptune je nyní jasnější, co toto cestování obnáší. Balon turisty vynese na dvě hodiny do výšky 30,5 kilometru, tedy do stratosféry (nikoli až do vesmíru, ale na jeho okraj). Sestup zpět na Zemi by měl trvat další dvě hodiny.

Balon v podstatě vypadá jako obří plovoucí salonek. Luxusní design je zaměřen na pohodlná polohovatelná sedadla, která lze přizpůsobit i pro skupinové akce nebo romantické večeře ve dvou. Samozřejmostí je možnost objednat si jídlo, k dispozici je i bar, samozřejmostí je Wi-Fi, ale i interaktivní obrazovky, náladové osvětlení nebo dalekohled. Zajímavostí je i toaleta s 360stupňovým výhledem přímo do vesmíru.

Společnost Space Perspective tvrdí, že její balon je jedinou možností, jak se lze v současnosti dostat do vesmíru s nulovými emisemi. Kromě pohonu slibuje také ekologickou konstrukci z udržitelných a recyklovaných materiálů.

Háček ale (stejně jako u podobných projektů vesmírné turistiky) spočívá v ceně. Space Perspective si účtuje 125 000 dolarů (tedy zhruba 2,8 milionu korun) za letenku a vratnou zálohu 1 000 dolarů. Prvních placených letů se navíc nedočkáme dříve než koncem roku 2024. Každopádně již nyní se objevili zájemci. Společnost uvedla, že již nyní prodala neuvěřitelných 600 letenek.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.