Foto: se svolením NASA

Podívejte se, jak vypadají rajčata vypěstovaná na ISS po osmi měsících od utržení

V rozhovoru, který poskytl letos na podzim po svém návratu na Zemi z Mezinárodní vesmírné stanice, se astronaut NASA Frank Rubio podělil o malou anekdotu z mise. Poté, co sklidil jedna z prvních rajčat vypěstovaných ve vesmíru a zabalil je do sáčku, aby je později mohl prezentovat na Zemi, se sáček i s obsahem ztratil. Ostatní astronauti Rubia žertem obvinili, že je snědl. Nicméně nyní, o osm měsíců později, na začátku prosince, se ztracená rajčata nečekaně našla.

Fotografie zveřejněná NASA ukazuje, že v sáčku byla skutečně dvě rajčata, ale co je ještě zajímavější – po osmi měsících, co byla zabalená v sáčku, nevypadají vůbec špatně. Zatímco rajče by na Zemi po této době již dávno podlehla hnilobě a plísním, Rubiova rajčata vypadají jen trochu vysušeně. „Kromě určité změny barvy neměla žádný viditelný mikrobiální nebo plísňový růst,“ napsala NASA na svém blogu.

NASA již několik let experimentuje s pěstováním potravin na ISS a zkoumá, jak vesmírné prostředí ovlivňuje růst rostlin. Červená trpasličí rajčata byla pěstována v rámci programu nazvaného eXposed Root On-Orbit Test System neboli XROOTS, který místo půdy využívá kombinaci hydroponických a aeroponických technik. Rubio, který byl na ISS před svým návratem v září 2023 rekordních 371 dní, sklidil v březnu várku rajčat, která byla odeslána na Zemi a prozkoumána pro účely studie VEG-05. Dvě rajčata si však nechal a později je chtěl ukázat studentům na plánované akci po návratu na Zemi.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.