Foto: se svolením NASA

Podívejte se na celý vzorek z asteroidu Bennu

NASA se minulý týden po několika měsících konečně dostala do kontejneru se vzorky z asteroidu Bennu a nyní se podělila o pohled na to, co je uvnitř. Vesmírná agentura v pátek zveřejnila snímek nově otevřeného mechanismu TAGSAM (Touch-and-Go-Sample Acquisition Mechanism) ve vysokém rozlišení, který ukazuje prach a horniny, které sonda OSIRIS-REx odebrala z povrchu asteroidu.

Snímek byl pořízen ve vysokém rozlišení, takže si jej můžete přiblížit a prohlédnout si i ty nejjemnější detaily. Na verzi v plné velikosti se můžete podívat na webových stránkách NASA.

Vědci mají k dispozici velké množství materiálu, s nímž mohou pracovat, a jak již v září uvedla členka týmu OSIRIS-REx Lindsay Kellerová, plánují maximálně využít mikroanalytické techniky, aby ho podle vlastních slov rozebrali téměř až na atomární úroveň. Asteroid Bennu, jehož stáří se odhaduje na přibližně 4,5 miliardy let, může být zdrojem informací o vzniku Sluneční soustavy a o tom, jak se na Zemi poprvé objevily stavební kameny života.

Vědci již objevili známky přítomnosti uhlíku a vody v přebytečném materiálu, který našli na vnější straně TAGSAM. Ačkoli původně doufali, že z asteroidu získají alespoň 60 gramů regolitu, sondě se nakonec podařilo zachytit mnohem více. Jen z materiálu náhodně nahromaděného na hardwaru vzorku (tedy neplánovaného) získal tým 70,3 gramu. NASA plánuje strávit následující dva roky analýzou částí vzorku, ale většina z něj bude uchována pro budoucí studie a bude poskytnuta dalším vědcům.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.