Podle amerického hlavního lékaře by sociální média by měla být opatřena varovnými štítky

Podle generálního lékaře USA Viveka Murthyho by sociální média měla být opatřena varovnými nápisy o jejich potenciálním vlivu na zdraví, podobně jako je tomu u cigaret a dalších tabákových výrobků. Ve svém článku v deníku The New York Times Murthy uvádí, že sociální média “významně přispívají” k problému duševního zdraví dospívajících. “Je nejvyšší čas, abychom na platformy sociálních médií umístili varovný štítek, který by obsahoval prohlášení: ‘Používání sociálních médií je spojeno s významnými riziky pro duševní zdraví dospívajících’,” napsal Murthy.

“Varovný štítek hlavního lékaře, který by vyžadoval schválení Kongresu, by rodičům a dospívajícím pravidelně připomínal, že bezpečnost sociálních médií nebyla prokázána.” Není to poprvé, co Murthy vyjádřil obavy o duševní zdraví v souvislosti se sociálními médii. V loňském roce vydal doporučení, které obsahovalo podobné argumenty a v němž se uvádí, že sociální média představují “značné riziko” pro duševní zdraví dospívajících. Ve svém posledním stanovisku Murthy citoval studii, která ukázala, že vyšší používání sociálních médií je spojeno se zvýšeným rizikem úzkosti a deprese, a také průzkum, v němž téměř polovina dospívajících uvedla, že “sociální média jim zhoršují vnímání vlastního těla”.

Jak Murthy poznamenává, schválení varovných nápisů bude vyžadovat souhlas Kongresu. A není jasné, jakou podporu by takové opatření mohlo mít, ačkoli zákonodárci v celé zemi již dříve podobná nařízení schválili, jako například zákony o ověřování věku na sociálních médiích.

Zdroj: www.engadget.com