Podle amerického ministerstva obrany vyvíjejí Čína a Rusko zbraně na ničení vesmírných satelitů

Podle Pentagonu vyvíjejí Čína a Rusko pravděpodobně arsenál na ničení vesmírných družic, mimo jiné cílené energetické zbraně nebo rakety. Píše o tom ve své veřejné zprávě zabývající se hrozbami pro americkou vesmírnou dominanci.

Čína se prý snaží stát se vesmírnou velmocí a soustředí se především na průzkum a obranu. Nicméně vedle toho se prý pravděpodobně pracuje na pozemním laserovém zbraňovém systému, který bude schopný narušit fungování senzorů komunikačních a navigačních satelitů umístěných na nízké oběžné dráze nebo způsobit jejich poškození. Mohla by jej prý mít hotový příští rok a do poloviny až konce příštího desetiletí by měla mít v arzenálu ještě účinnější laserový systém, který prý hrozbu rozšíří i na bezsenzorové družice.

Rusko se podle zprávy rovněž snaží vyvíjet antisatelitní laserové zbraně, kromě toho prý ale staví satelity, které budou moci provádět inspekci jiných satelitů a opravovat je. Jejich hrozba prý spočívá v tom, že tyto satelity by mohly být použity k přiblížení se k satelitům jiných zemí a provedení útoku, který způsobí jejich dočasné či trvalé poškození. Na tomto poli je prý ale čím dál aktivnější také Čína.

Prezident Donald Trump loni oznámil plány na vytvoření vesmírných sil, nové složky americké armády, která bude mít za úkol vyvíjet vojenské kosmické technologie příští generace a navrhovat taktiku pro boj ve vesmíru.

Zpráva se nezmiňuje o tom, jak USA chtějí těmto údajným hrozbám čelit, nicméně není žádným tajemstvím, že Pentagon se o laserové zbraně již delší dobu zajímá. V minulých letech armáda prototypy těchto zbraní testovala na lodích vojenského námořnictva, kde by mohly v blízké budoucnosti nahradit děla a raketomety, i na bojových letounech.

 

Zdroj: pcmag.com, cnn.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.