Podle amerického Ministerstva vnitřní bezpečnosti mohou provádět drony DJI špionáž pro Čínu

Losangeleský úřad Immigration and Custom Enforcement bureau (ICE), spadající pod Ministerstvo vnitřní bezpečnosti, vydal interní sdělení, podle nějž je možné se s „jistou mírou pravděpodobnosti“ domnívat, že drony společnosti DJI provádí špionáž pro Čínu. Výrobce má prý mimo jiné sbírat citlivá data o páteřní infrastruktuře a o bezpečnostních složkách.

Zpráva byla podle webu gizmodo.com vydána již v srpnu a ICE svá zjištění opírá o poznatky získané z otevřených zdrojů a spolehlivých zdrojů uvnitř průmyslu s drony, které mají k přímý přístup k informacím z branže. Ve zprávě se uvádí, že společnost má mít zájem o údaje z veřejné infrastruktury, jako jsou železnice nebo technická infrastruktura a vodní zdroje. Zajímají ji prý také údaje o zařízeních, ve kterých se skladují zbraně. ICE se domnívá, že společnost citlivá data vědomě shromažďuje a předává je čínské vládě a mohla by je použít „k provedení fyzických útoků nebo kyberútokům proti Spojeným státům nebo jejich obyvatelstvu.

Společnost se pro deník New York Times nechala slyšet, že tyto informace se zakládají na evidentně nepravdivých a zavádějících tvrzeních. Není to nicméně poprvé, co má celosvětově známý výrobce dronů problémy s nařčením tohoto typu. Jak jsme před časem informovali, americká armáda v srpnu nařídila okamžitě přestat používat všechny drony společnosti z důvodu obavy ze slabých míst v jejich zabezpečení). V září totéž učinily i ozbrojené síly Austrálie. Krátce nato zavedla společnost do svých produktů režim Local Data Mode, díky němuž je možné „odstřihnout“ drony od internetu.

DJI v prohlášení pro deník také uvádí, že obvinění v bulletinu jsou naprosto mylná a  úřad ICE by je měl stáhnout nebo uvést alespoň některé výroky na pravou míru.

 

Zdroj: gizmodo.com, endgadget.com