Podle dvou nových studií nepředstavuje záření z mobilních telefonů pro člověka žádné hmatatelné zdravotní riziko

Podle dvou nových amerických vládních studií nepředstavuje pro člověka radiofrekvenční záření z mobilních telefonů prakticky žádné nebezpečí. Oba výzkumy to zjistily na experimentu s myšmi.

Vědci vystavili pokusné myši masivním dávkám záření z mobilních telefonů, vlivem čehož se u samců vyvinul zárodek nádoru kolem srdce. Nicméně dávky, ve kterých výzkumníci myši „vykoupali“, prý byly v takovém množství, které žádný současný mobilní telefon nedokáže vyzářit.

V minulosti se objevovaly zprávy, které tvrdily, že záření nejen z mobilních, ale i dalších bezdrátových zařízení představuje pro uživatele určité zdravotní riziko, protože tyto přístroje držíme příliš blízko a příliš často u našich obličejů, a teoreticky by nám tak mohlo přivodit rakovinu mozku. I jiné studie varovaly před údajně škodlivým radiofrekvenčním zářením s tím, že může mít negativní dopad např. na mužskou plodnost.

Nicméně množství energie ze záření, které mobilní telefony vysílají do našeho těla, je ve skutečnosti mnohem menší, než kolik generuje např. ionizační záření při rentgenovém vyšetření nebo nukleární spad. A nebezpečné je pro člověka právě ionizační záření, přičemž bylo prokázáno, že poškozuje lidskou DNA, což může vést i ke vzniku rakoviny. Radiofrekvenční záření však takto nefunguje a výsledky nové studie tomu nasvědčují.

Jak bylo uvedeno, jedna ze studií zjistila, že u samců myší vystavených velmi vysokým hodnotám záření se rozvinul kolem srdce tumor. U samic se nic takového neobjevilo a ve druhé studii ani samci, ani samice očividně nevykazovali žádné zdravotní potíže. Žádná ze studií nedošla k závěru, že radiofrekvenční záření způsobuje nádor mozku, nebo by k jeho rozvinutí mohlo přispět. Vědci nicméně ve výzkumu stále pokračují a konečné závěry budou podrobeny hodnocení nezávislých expertů.

Obě studie pracují se staršími síťovými standardy 2G a 3G, tedy ne s novějším standardem 4G či připravovanou sítí 5G. Vědci vystavovali myši (přesněji řečeno jejich celá těla) radiovým vlnám přes 9 hodin denně, a to po dobu zhruba 2 let. John Bucher, vedoucí výzkumník vládního úřadu NTP (National Toxicology Program), pro web statnews.com konstatoval, že úroveň záření, které byla zvířata po celou dobu vystavena, je mnohem vyšší, než kolik během života absorbuje běžný člověk, a proto podle něj není možné přenést závěry studií na oblast mobilních telefonů a člověka.

 

Zdroj: theverge.com, statnews.com