Foto: Unsplash

xAI tento týden zpřístupní zdrojový kód chatbota Grok

Společnost xAI údajně tento týden zveřejní zdrojový kód svého chatbota Grok. Elon Musk, zakladatel společnosti, jejíž asistent s umělou inteligencí je k dispozici předplatitelům služby Premium+ na platformě X, neprozradil žádné další podrobnosti o tomto rozhodnutí, které by mělo vstoupit v platnost tento týden.

Není to zdaleka poprvé, co Muskova společnost zpřístupnila své know-how. Tesla před deseti lety zpřístupnila své patenty a nyní prakticky každý velký výrobce automobilů vyrábí její konektor pro nabíjení elektromobilů. Společnost X také loni zveřejnila kód, který pohání její algoritmický kanál “For You”.

Jak podotýká The Wall Street Journal, Musk možná doufá, že když nechá vývojáře třetích stran s kódem Grok pracovat, mohlo by dojít k většímu rozšíření modelu. Komunita vývojářů by také mohla poskytnout zpětnou vazbu, která by mohla být využita ke zlepšení systému Grok.

Otevření zdrojů pro Grok může být také vnímáno jako rýpnutí do OpenAI. Začátkem tohoto měsíce Musk zažaloval výrobce ChatGPT, společnost, kterou spoluzakládal, za to, že údajně upřednostňuje zisk a opouští své původní neziskové poslání. Žaloba označila OpenAI za “uzavřenou dceřinou společnost” Microsoftu, který do OpenAI investoval 13 miliard dolarů a vlastní 49% podíl. OpenAI Muskovi oponovala tvrzením, že chtěl společnost spojit s Teslou a stát se jejím generálním ředitelem.

Zdroj: www.engadget.com